la tahzanSORU: Hocam, ben iki yıllık evliyim. Eşim memur olduğu için memleketimizden ayrı bir ilde oturuyoruz. 1,5 yıldan beri çocuk düşünüyoruz ama eşimden dolayı çocuğumuz olmuyor. Doktor çok ama çok uzun tedavi görmesi gerektiğini, belki bir ihtimal tüp bebek yöntemiyle olabileceğini söyledi. Hamdolsun namazlarımızı kılıyoruz, dua da ediyoruz. Ailem, akrabam kimsem yanımda değil, eşim işinden dolayı çoğu zaman eve çok geç geliyor; nöbetleri oluyor, işi çok yoğun, çok küçük bir ilçede görev yapıyor. Her zaman tek başımayım hocam.

Çocuğumuzun olmaması mı, yalnız başıma olmam mı bilmiyorum ama çok bunalıma girdim hocam, sürekli ağlıyorum. Aileme de üzülmesinler diye anlatmak istemiyorum. Sağ olsun eşim çok anlayışlı ama artık aramızda cinsel hayat diye bir şey kalmadı hocam, çocuğumuzun olmaması bizi bundan çok soğuttu, ikimiz de istemiyoruz.
CEVAP: Selamünaleyküm. Bir kere tıbbin bütün imkanlarını kullanın. Ondan sonra olmuyor deyin.İkinci olarak da asıl bu durumda yatak ilişkinizi bir tedavi-teselli olarak sürdürmeniz gerekirdi, yanlış yapmışsınız. Yeniden yatağa dönün. Çok dua edin. Kitap okuma, sohbetlere gitme gibi bir ilave iş üretin kendinize. Bayanlar arasında çocuğunuzun olmamasını gündem yapmamaya çalışın. Biri bin yaparak size yaralarlar. Allah yardımcınız olsun. Çocuk büyük bir nimettir elbette ama hayat çocuk demek değildir. Dengeli bakmaya çalışın. Allah yardımcınız olsun. 

Comments are closed