üzgün kadınSORU: Selamünaleyküm değerli hocam. Sabır konulu sohbetinizi dinledim, bir konuda yardıma ihtiyaç duyuyorum, size danışmak istedim; eşim ticari konularda helal-haram sınırlarına titizlik gösteren biri değil maalesef, oğlum da ben de bundan çok rahatsızız, sık sık uyarıyoruz, sonu kavgaya gitmesine ve “beğenmiyorsanız gidersiniz” demesine varmasına rağmen… Hatta sırf bu yüzden oğlum evi terk etmek istedi, ben yatıştırdım.

Evliliğimde şimdiye dek sabretmeyi seçtim, eşimden epey sıkıntılar çektim, evlatlarımdan yüzüm güler diye umudum vardı, maalesef kızımı da 20 yaşında iken şizofreni hastalığının sonucu intiharla kaybettim. Asla isyan etmedim, çok güçlü bir yapım var hamdolsun. Yüzümü bile asmam, insanları sever ve iyi yanlarını görmeye çalışır, bu geçici dünyanın imtihandan olduğu bilinciyle moral bulur, Allah’a sarılırım.

Geçimimizi sağlayan eşime dua ediyorum; iman gücünü, Allah korkusunu içinde hissetmesi ve ona göre davranması için. Ama dualarım yeterli gelmiyor sanırım. Haram yediriyor bize, mesela bankadan kredi çekiyor devamlı, ya da sattığı kusurlu malın kusurunu açıklamıyor müşteriye… Ne yapmam lazım hocam?
CEVAP: Aleykümselam. Bacım,
Sabretmeye devam edin. Allah sizi ayakta tutsun. Ameliniz makbul olsun. Kalbiniz huzur dolsun.
Sabredin, yok başka çareniz, çaremiz.
Dua etmeyi ihmal etmeyin.
Eşinizin haram zafiyeti sizin sorununuz değildir. Çalıp getirmedikçe siz, onunla cedelleşip sizden kopmasının ve daha ağır haramlara kaymasının sebebi olmayın. Yavrunuzu sağlam tutun. Sabredin, yılmayın. Kazanacağınızdan daha fazla sevap kazanacaksınız inşaallah. Biz de size dualar ederiz.

Comments are closed