soru-evlilik-oncesi-150x150SORU:Selamünaleyküm hocam. Ben anasınıfı öğretmeniyim ve tesettürümle çalışıyorum. Yani maddi yönden sıkıntım yok. Evlenmek istediğim birisi var ve onunla aynı şehirdeyiz. Ailem başka bir şehirde yaşıyor. Aileme durumumuzu anlattım. Özel sektörde olduğu için işi garanti değil dediler, bahane buldular.Bu yaz ablam evlenecek. Ablan evlenmeden tanışmam bile dedi babam. Annem, ablam karşı değiller ama babam çok sert, tanışmak bile istemiyor. Bu süreci nasıl hızlandıracağım? İkimizin aynı şehirde olduğunu, içlerinin nasıl rahat ettiğini bile söyledim. Güveniyoruz dediler. Ben maddiyatı bir engel olarak görmüyorum hocam ama ailem iş garantisine bakıp bizi bekletiyorlar. Neyin garantisi var diyorum, anneme bize zulmettiklerini ve Allah’ın hesap soracağını açıkça anlattım. Ama babamla bu kadar açık konuşamıyorum. Annem de arkamda durmuyor, babamla konuşmuyor benim için, ne yapmalıyım? ağustosa kadar babamın onun ailesiyle tanışma ihtimali var diye beklemeli miyim? Babam hep bizi bekletecekmiş gibi geliyor. Amcamı devreye soktuk, yine ikna olmadı. Yardımını isteyebileceğim başka bir aile büyüğüm de yok. Evlenirsek onların rızası olmadan, vebal altında olur muyum? Bekarım ve yalnız yaşıyorum evde, bu durumdan da rahatsızım, güvende değilim sanki.

 

CEVAP:Aleykümselam. Evlilik ya farzdır ya da farzın altındaki bir düzeydedir. Evlenme ihtiyacınız siz, evlenmezseniz zina arayışına sevk edecek kadar sıkıştırdı ise bu, evlenmenin size farz olduğunu gösterir. Böyle bir durumda da babanızın engelini aşmanızda sakınca olmaz. Bu arada iki şeye dikkat etmelisiniz:
a- Henüz yaşınız, duygusallıktan uzak kalmaya uygun bir yaş değildir. Küçük şeyleri abartarak karar vermiş olabilirsiniz ki, gelecekte pişman olacağınız bir karar vermeniz anlamına gelir bu.
b- Babanıza bu durumu iyice anlattığınızdan emin olmalısınız. En az sizden başka iki kişi daha onunla bunu ve sizin nihaî kararınızı görüşmelidir.
Bunların haricinde babanızı beklemeniz gerekiyor.

Comments are closed