SORU: Hocam ben on sekiz yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Bundan beş ay önce halam beni istemeye geldi. Ben çocuğa karşı bir şey hissetmediğim için hayır dedim ama babam beni okulumla tehdit etti. Kabul etmeseydim okula göndermeyecekti. Annem de evlatlıktan reddetmekle tehdit ediyor. Ben haram diye çocukla da konuşmak istemiyordum düne kadar ama babam bana şiddet uyguladı, halama karşı saygısızlık yaptığım için. Hocam damat adayı istediğim gibi biri değil. Eğer bu iş bozulursa babam ya seni ya kendimi öldürürüm herkese rezil oluruz diyor. Ne yaparsam yapayım çocuğa ısınamıyorum. Çok çaresizim hocam, bu durumda ne yapmalıyım?

CEVAP:  Kızım,
Senin bu sorunun bizim yardım edebileceğimiz bir sorun değildir. Babanız sizi tehdit ederken veya anneniz baskı yaparken ne akla ne de örfe uygun olanı yapıyor. Dine göre ise zaten asla caiz olmayacak bir tutum içindedirler. Bu nedenle bizim size dinen bağlayıcı bir cevap vermemizin anlamı olmaz. Evet, dinimize göre siz haklısınız. Baba ve annenizin yaptığı zulümdür. Onların zulmüne itaat etmeniz de gerekmez.
Tavsiyemiz ise şudur:
Önce halanıza yaptığının zulüm olduğunu, evlenmenin ötesinde bir kasıtları olup olmadığını sorun veya bir akrabanız aracılığı ile sordurun. Babanıza tavrınızı açıkça ama nezaketle söyleyin.
Gerekirse devlete müracaat ederek kendinizi koruma altına alın.
Bir de özellikle şeytanın sizi bir tuzağa düşürmemesi için aman çok dikkat edin. Allah yardımcınız olsun kızım. Biz sana dua ederiz.

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Comments are closed