SORU: Hocam ben imam olarak görev yapmaktayım. Evliyim ve iki küçük kızım var. Annem ve babam memlekette yalnız yaşıyor. Biz sekiz kardeşiz kardeşlerimin de hepsi benim gibi il dışında, bazıları memur bazıları da işçi. Babam memlekete dönün, bize bakın diyor ama kardeşlerimden hiçbiri gitmek istemiyor. Eşim gitmek istemediği için ben de gidemiyorum. Sadece hastalandıklarında hastaneye götürüyoruz. Babam eğer birimiz dönmezsek hakkını helal etmeyeceğini söylüyor. Son çare eşimi boşamayı da göze aldım, boşanırsam vebalim var mı? Ne yapmamız lazım?

CEVAP: Babanız çocuklarının birinin yanına gitmeyi kabul eder de yine kimse bakmazsa o zaman bedduasında tam haklı olur. Bu durumuyla da evladı açısından elbette nahoş bir durum ve onun üzülmesi bir vebal ama babaya bakmamak, ayağına gitmemek değil de onu çaresiz bırakmak olarak ortaya çıktığında büyük bir vebal olur.

Sizin eşinizin durumu da şu şekilde olabilir:

Eşiniz babanızla dar bir evde aynı çatıda yaşamak için oraya gideceğinizde kabul etmeyecekse bunda hakkı vardır. Babanızın bulunduğu veya herhangi bir şehre gittiğinizde gelmeme gibi bir hakkı yoktur. Nikâh akdinde böyle bir şart koşmuş siz de kabul etmiş olsa idiniz şimdi haklı olurdu.

Sizin de boşanma gibi bir afeti aklınıza getirmeniz hiç doğru değil, dert içinde neden dert üretiyorsunuz? Eşinizin aile büyüklerinden de yardım alarak ve siz de verdiğim örnekte olduğu gibi durumu biraz esneterek çözüm üretmeye bakın. Hayat bu, böyle geldi böyle gidecek. Eşinizi de bir gün bakıp bakmamayı konuşacak doğurdukları. Gelecek uzak değildir. Allah yardımcımız olsun.

 

 

 

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Comments are closed