SORU:  Hocam, ben yaklaşık 5 aydır evliyim. Eşimle aramızda bir sorun var, bir türlü çözemiyoruz; biz annemlerle aynı evde yaşıyoruz. Eşim haftada bir annesine gidiyor. Benden izin istiyor, ben de kendisine izin veriyor ve diyorum ki; ‘gitmeden önce annemden de izin iste; anne, ben annemlere gideceğim, işim yoksa gidebilir miyim?’ diye izin iste diyorum. O da bana, bu çok saçma bir istek, diyor. Benim onlardan izin istememe gerek yok, diyor. Ben onlarla mı evlenmişim, onlar mı benim eşim, diyor. Ailesi de aynı düşüncede, bundan dolayı her defasında kavga ediyoruz.

Acaba ben mi yanlışım, onlar mı? İzin istemek bu kadar zor bir şey mi? Ölürüm de izin istemem diyor. Benim hatırım için iste, huzurumuz kaçmasın diyorum. Ne desem de almıyor. Benden ölmemi iste ama izin istememi isteme, diyor. Bir çözüm yolu gösterirseniz sevinirim. Yani aynı evde, aynı sofrada oturuyoruz ve eve giderken de her hafta bir şey demeden işlerini güçlerini bırakıp ya annem ya da babam evine kadar götürüyor bu yaşlı halleriyle. Onun mükafatı böyle mi olmalı?
CEVAP: Eşinizinki anlayışsızlık ya da kadın inadı olarak yorumlanabilir. Ama sizin ki de pek akıllıca bir iş değil doğrusu. Aileyi basit bir tartışmaya kurban veriyorsunuz. Daha basiretli davranmanız gerekirdi. Nefsinize alet olmamalısınız. Allah’a emanet olun. 

Comments are closed