nurettin-yildiz-mektupSORU:

Hocam annem beyin kanaması nedeni ile koma durumunda hastanede yattı. 07-ağustos-2011 günü hakkın rahmetine kavuştu. 7 günlük ramazan orucu için fıkhi durum nedir? Biz annemiz adına şu ana kadar bir şey yapmadık.

CEVAP:

Selamünaleyküm.

Allah annenize rahmet etsin. Sizi de bizi de onu da cennetine ilhak etsin.

Annenizin ölmesi demek sizin için bir cennet projesinin ebediyen bitmesi demektir. Belki de bunun ise size taziye yapmak daha doğru olur. Anneniz için yedi fitre miktarı bir fakire verin. Anneniz için hiç bir bid’at kesinlikle yapmayın; şu gecesi, bu gecesi sakın yapmayın. Mezarına iki taştan fazla bir de kenarları belli olacak kadar adi mermer sıra dışında harcama yapmayın. Ama anneniz için çok istiğfar edin. Bilhassa akrabalarınızdan onun sevip muhabbet ettiği dostlarını her yıl hususi gidip annenizin hatırasına ziyaret edin. Varsa teyzelerin, onlara anan gibi davran. Her birine anne diye sarıl, ellerini öp. Bundan sonra yaşadığınız sürece annenizi bütün Ramazan gecelerinde tatlı bir hatıra olarak zikredin. Onun için küçük küçük de olsa sadakalar verin.

Bir yetim bulup anneniz adına ona bir terlik alın. Haccettiğinizde onun için tavaflar edin. Her namazdan sonra ona dua edin, deyin ki:

‘Rabbim! Annem babam beni küçükken kollayıp büyüttükleri gibi sen de onlara rahmetinle muamele buyur.’ Ama her namazdan sonra. Her namazdan sonra! Ona çok dua et. Onun için Kur’an okutma! Sen oku. Oku oku ve oku. Zaman zaman mushafa bak, o ayetlerin arasında anneni görmeye çalış. Yüz sene sonra bile, bunların tamamını fazlasıyla yapsan dahi, sakın onun için bir şeyler yapabildiğini zannetme. Başın sağ olsun. Annen Allah’ın rahmetiyle şen olsun.

NUREDDİN YILDIZ

Categories:

Comments are closed