çarşafSORU: Hanımım çarşaflı, babam ise hanımımın çarşaf giymesini istemiyor. Ben giymeye devam etmesini istiyorum, hanımım da zaten çıkarmak istemiyor. Gelin görün ki babam, hanımım çarşafını çıkarmazsa onu boşamamı bana söyledi! Babam olması ona böyle bir şe isteme hakkı sağlar mı ve benimde onu dinlememi gerektirir mi? Ne yapmam gerekir, hanımım çarşafını çıkarmalı mı? Yoksa babama karşı mı gelmeliyim ?

CEVAP: Babanız, tesettürü kabul etmediği için hanımızın çarşafını çıkarmasını emrediyorsa bu durum onun Allah’ın emrine karşı isyankâr olduğunu gössterir ki hiç bir şekilde itaat etmeniz gerekmez. Hanımızın arkasında yüzde yüz durun. Hayır babanız, çarşaf değil de bir başka İslamî sayılabilecek tesettür çeşidini giysin diyorsa bu durum isyandan değil ictihaddan kaynaklanmaktadır. Bu durumda ise onu incitmeden ikna etme yolunu kullanın. Ama hanımızın kıyafetini değiştirmesi konusunda baskı yapma hakkınız yoktur. Zulmetmiş olursunuz.
Birinci veya ikinci durumda, ne olursa olsun babanızla kaba ve itici usulle konuşmayın sakın. İnsanîliğinizden hiç bir taviz vermeden tesettürü savunmaya mecbursunuz. Özellikle bilmenizde yarar var: Ne hanımızın tesettürünü kaldırabilirsiniz ne de babanızın huzurunda kaba ve itici konuşabilirsiniz. Tam bir imtihan halindesiniz. İmtihanı da kazanmaya mecbursunuz. Evlatlağınızı, eşiniz de gelinliğini en mükemmel şekilde yapsın. Eksiğiniz onun bu emrine itaat etmemeniz olsun; o takdirde rahat edebilirsiniz.
Allah size yardım etsin. 

Comments are closed