dear muslimahSORU: Hocam benim sorum babamla ilgili. Babam çok mu çok zalim. Aklınıza gelebilecek her türlü kötülük mevcut. Konuyu açmak istemiyorum ama her türlü şeytani işler mevcut. İçki, kumar, sapkınlık, anneme zulmetmesi de, dayağı da cabası. Parasız kaldığı zaman evlatlarına beddua eden birisi, sapıklığa varacak kadar yoldan çıkmış birisi. Kuran’dan okudum, yüce Mevla’nın bize indirdiği ayetlerini okudum, Efendimizin hadislerini okudum: kesin bir dille ana babaya itaat deniliyor. Şu anda konuşmuyorum, yüzüne karşı saygısızlıkta etmedim, yalnız Allah’tan çok korkuyorum. Böyle bir adamla konuşmamam günah mı? Dayanılacak gibi değil, ben de tepkimi sadece konuşmayarak gösteriyorum. Hocam bu derecedeki bir babaya, nasıl bir tepki koymalı? Lütfen aydınlatın, dayanılacak gibi değil…
CEVAP: Sizin böyle bir baba gören ilk çocuk olmadığınızı iyi bilin. Bu bir fitnedir, imtihandır. Sizi de böyle sınamayı dilemiştir Allah Teala; gayret edip bu sınavı kazanmalısınız.
a- Asla babanızın şirk ve haram olan bir emrine itaat etmeyin, yardım etmeyin. Sizden böyle bir şey isterse nezaketle karşı durun. Ama seviyenizi kesinlikle düşürmeyin.
b- Evlat olarak, babanızın babalığını inkâr edemezsiniz. İnkâr etmedikçe de babanızın evladı olarak yapmanız gerekenleri istemeyerek, hoşlanmayarak da olsa yapacaksınız. Mesela hastalanınca ilgileneceksiniz. Ama o, sizden bir şey beklemediği sürece siz bir şey yapmak zorunda değilsiniz.
c- Hidayeti için dua etmeye devam edin. Onun kötülüğünü uluorta konuşmayın. Zira siz, onu kötü olarak konuştukça kendinizi de yıprattığınız gibi şeytanın da işini kolaylaştırmaktasınız.
d- Annenize sahip çıkın. Onun yanında olun, duasını alın. Fakat, ikisinin arasında hakem ya da savcılık rolüne bürünmeyin. Annenizi mesela döverken annenizi kurtarmaya çalışın ama babanızı ezerek olmasın bu.
Çok sabırlı olun; sabrınız sayesinde bu sıkıntınız sevaba dönüşsün. Allah yardımcınız olsun. 

Comments are closed