Soru: Hocam iki kız çocuğum var, biri on iki diğeri dokuz yaşında. Büyük kızımı hafız olması için bir yurda yerleştirdim. Başta çok büyük bir hevesle başladığı hafızlık yolunda, şimdi haftada iki ders verebilecek tempoya kadar düştü. Yurtta ve evde huzursuzluk çıkaran yalan söyleyen annesini üzen bir çocuk haline geldi. Elbette sizin sohbetlerinizden bu yolun sadece hafızlık olmadığının farkındayım ama bu çocuğun hafız olup olamayacağının kararını nasıl vereceğim? Size getirsem çocuğu dinleyip bize bir yol gösterir misiniz? Sizin vakıfta bir denemesi yapılabilir mi? Oraya yerleşmesi gerekirse hemen yerleştirebilirim. Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum, bu din kardeşinize bir yol gösterin.

Cevap: Endişelenmeyin.

Uzaktan yapıp yapamayacağına dair bir karar vermek isabetli olmaz. Şu anda da vakıf olarak kapalıyız. Yalnız sözünü ettiğiniz durum ortada ise çocuğa acilen hafızlığı bıraktırın. Bunu yaparken de bir plan dâhilinde yapın. Şöyle yapabilirsiniz:
Hocası ile görüşün. Hocası kızımızın tıkandığını bir süre izin yapmasının yararlı olacağını size ve ona söylesin. Siz de “elbette, bize kızımızın huzuru gerekli, o nasıl isterse biz öyle yaparız” gibi bir cevap verin. Kızınız, sizden ve evden ürkmesin. Böylece kıza en az üç ay izin alın. Bu üç ayda kızımız toparlanabilirse zaten kendisi ben gideceğim der, sorun da çözülmüş olur. Olmazsa üç ay daha izin alırsınız. Bu arada da asla onunla bırakma konusunu tartışmayın. Alakanız azalmasın. Bilhassa annesi yüz asmasın onun yanında. Akrabanızla onun bu durumunu paylaşmayın. Özellikle de onun yanında hiç konuşmayın. Bu zaman zarfında imkânlar düzelir de bize gelebilirseniz biz de inceler size cevap veririz biiznillah. Diğer okul programı da bu arada devam etsin.

Şeytan sizi yıkmasın, dikkat edin.

Yavrunuz için sabah namazlarından sonra dua edin.

O size, iyi bir insan, iyi bir Müslüman olarak lazımdır. Böyle yaparsanız bunları kaybetmezsiniz Allah’ın izni ile.

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Categories:

Comments are closed