Soru: Hocam selamun aleykum. Bir vakıf kolejinde 14 yıldır öğretmenlik yapıyorum. Altı yaşında bir kız evladım var. Hocam Rabbim size hayırlı uzun ömürler versin inşallah. Sizin sohbetleriniz dersleriniz benim hem beynime hem de kalbime işliyor ve sizi dinleyerek namaz aşığı bir mü’mine olma gayreti gösteriyorum hocam. Fakat yaşım 35, bu yaşıma kadar çok günah işledim ama tek sığındığım Rabbim. Af diliyorum hocam ve sizi dinledikçe kendime de çeki düzen veriyorum. Sabah namazdan sonra işe gidinceye kadar bir saat sohbetlerinizi dinliyorum ve sınıflarımda gençlerime bazı bilgiler vermeye çalışıyorum. Ayrıca samimi olduğum öğretmen arkadaşlarıma sizin anlattığınız namazı anlatmaya çalışıyorum hocam. Ailem de çok muhafazakâr 16 yaşında başımı örttüm ama niçin örtündüğümü yeni idrak ediyorum Allah’ım affetsin.

Sayın hocam benim size birkaç sorum olacak müsaadenizle. Birincisi hocam sizin Tarikat-ı Muhammediye derslerinizi takip için kitaplar edindim birkaç dersinize de başladım. Fakat hocam bu dersleri adet gördüğüm günlerde takip etmem sakınca doğurur mu?

Hocam bir sorum da kızım 6.5 yaşında ve onu şimdiden benim gibi olmasın diye namaza alıştırmaya çalışıyorum. Kendisi için süslemeli seccadeler falan yaptım hocam, sizin sohbetlerde anlattığınız gibi sevdirmeye çalışıyorum Rabb’imin izniyle başka ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

Mektup: Selamünaleyküm.

Allah Teâlâ yardımcınız olsun. Sizi de bizi de razı olacağı amellere muvaffak kılsın.

Bayanların özel günlerinde;

– Camiye girmeleri,

– Tavaf etmeleri,

– Namaz kılmaları,

– Oruç tutmaları,

– Kur’an-ı Kerim okumaları,

– Mushafı çıplak elle tutmaları,

– Eşleri ile cinsel ilişkinin bizzat kendisini yapmaları yasaktır.

Bu yasakların dışında bir yasak yoktur. Kur’an dinleyebilirler, tefsir, fıkıh ve benzeri kitapları okuyabilirler. Hatta boşta kalmamaları için özellikle bunları yapmalıdırlar da.

Yavrunuza gelince, onu benim de manen bir yavrum, ahiret için hazırlığım ve ümmetimin bir emeli kabul ederek size şunları tavsiye edebilirim:

1- Onu saliha bir kadın adayı yapmayı bir annelik görevinin üstünde bir cihad olarak görün. Onun sizin cennetiniz olabileceğini unutmayın. Bunun için bir ömür cihad etmeye hazır olun. Böyle büyük bir görev için sabrın ne denli önemli olacağını tahmin etmeye çalışın. Siz bunu isterken, İblis’in neyin peşinde olacağını ve elindeki güçleri unutmayın. Yerden göğe kadar sabır dolu olun. Sakın yılmayın. Bir ay, bir sene değil bir ömür mücadeleye hazır olun. İblis sizi bin kere mağlup etse bile siz bin birinci kıyama hazırlıklı olun. Asla bitmiş, erimiş görüntüsü vermeyin. Namazın dinin direği olduğuna iman ediyorsanız yavrunuzun namaz kılmasının dinini dik tutması olacağını da bilmişsinizdir. Bunun bedelinin de bir din, bir hayat ve bir cennet demek olacağını bildiniz demektir. Bu mücadeleyi bir ömre yayın. Ne yavrunuzun iki hafta namaz kılmaması ile çökün ne de iki aydır kılıyor diye rahatlayın. İblis var oldukça ve siz imtihan için bu dünyada bulundukça bu sürecektir. Böyle bir geniş ve yaygın çalışmaya hazırlayın kendinizi. Belki ‘annelik’ bu değildir ama ‘mü’min anne’ böyledir. Cennet bu annenin ayağına kadar serilmiştir. Mücahide kadın bu kadındır. Melekler bu kadının etrafında dua ve istiğfar dağları örmüştür. Çökmeyen gökleri bu kadınların heyecanı ayakta tutar. Umudumuz bu mübarek kadınlardır.

2- Sakın meseleyi bir çocuk düzeyinde görmeyesiniz. Bir veya bin, önemli olan sizin bu büyük heyecanınızdır. O bir tek çocuktur ama Allah onu bir Âsiye yapabilir. O Âsiye olunca da gider Firavunizm ve gelir Nübüvvet yükselişi biiznillah. Bir yavru gibi gördüğün bir nesil olur biiznillah. Yüksek heyecanlı ve pahalı umutlarla yüklü olun. Yavrunuzu kucağınıza aldığınızda bir çocuk değil bir nesil taşıyor gibi olun. Melekler sizin bu heyecanınıza şahit olsun. Gerisini de Allah’a bırakın.

3- Yavrunuz şu anda beş buçuk yaşında, siz de beş buçuk yaşında olun. Sekiz buçuk yaşına geldiğinde sekiz buçuk olun. Onunla büyüyün. Onun sizin idrakinize çıkmasını beklerseniz yanılırsınız, eliniz boş kalır. Ama bu esneklik, asla sizi gevşek veya lakayt bir anne yapmasın. Çocuğun dilinden anlamak ve ona göre konuşmak başka şeydir, çocuklaşmak ve çocuğun yörüngesinde kalmak başka şeydir. İkisi arasındaki farkı bilmek zorundasınız. Sakın ve sakın dövme ve dövme anlamı taşıyan yöntemlere başvurmayasınız. Her tokat ve her tokatvari azar, süreci bir adım öteye atar, haberiniz olsun. İçinize gömün ama dışınız tebessüm etsin. Çok dolduğunuz zamanlarda çocuk uyuyunca veya okula gittiğinde doyasıya ağlayın, boşalın. Açın yüreğinizi Rabbinize yardımını isteyin. Eyyüb aleyhisselam gibi yaralı ciğerinizden soluklar salın göklere doğru. Sonra da bekleyin Rabbinizin imdadını.

4- Aile içi sürtüşmeler, çocuk yetiştirmenin engellerindendir. Çok dikkat edin. Dilerim Rabbim sizi o sıkıntılardan muaf tutar, size rahmeti ile muamelede bulunur. Eğer öyle bir şey olursa umut yavrunuz uğruna alttan alın, kenarda durun ama başarın.

5- Çocuk ve namaz konusunda söylenecek çok söz vardır. Çokça kitaplar yazılmış ve çizilmiştir de. Hepsinin yararı olacağını düşünürüm. Ancak bütün bu birikimlerin yanında en gerekli yardımcınız çevredir. Namazlı bir çevreniz yoksa siz yalnız yaşıyorsunuz demektir, işiniz zordur. Yavrunuzun namaz heyecanı taşıyan arkadaşları yoksa onun işi zor demektir. Yavrunuzun beş arkadaşından üçünün namaza alıştırıldığı bir ortam varsa mesela sizin işiniz beş yıl sürecektir. Tek kalırsanız belki yirmi yıl sürecektir. Bu önemli noktayı muhakkak gözünüzün önünde bulundurun. Şunu özellikle tespit etmeliyim:

Namazlı bir çevreden söz ederken, namaz kılanları kastetmiyorum. Namazı din ve hayat olarak algılayan ve namaz uğruna hicret etmeye hazır aileleri kastediyorum. Bunu unutmayasınız. Namaz dini ayakta tuttuğuna göre namaz eğitimi dinin tamamı adına kullanılan bir eğitim olmalıdır. Namaz ehli bir çocuk Şeriat’ımızın görünen şekli olmalıdır. Eğilip kalkma ibadeti olarak bilinen namaz yerine hayatı Allah’ın önünde eğen idrake namaz eğitimi demeliyiz.

6- Ve, duanız!

O kadarsınız siz, duanız kadar. Bir kere, yedi kere değil. Her gün her an, siz toprağın altında iken secde ile huzur bulacak bir insanın annesi olarak kıyameti beklemenizi sağlayacak yavru için dua. Evet, dua ve dua. Yok başkası ve olmayacak.

Rabbim sizi emelinize kavuştursun. Bu kardeşinize de dua etmenizi istirham ederim.

Selamünaleyküm.

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Categories:

Comments are closed