historias_imágenes_adictamente.blogspot (9)SORU: Selamünaleyküm. Torun -dede-babaanne/anneanne ilişkileriyle çocuğa verilecek terbiye arasında nasıl bir bağlantı olmalıdır? Babaanne çocuğu sanki kendisi doğurmuşçasına hareket ederek onu anneden uzaklaştırıp, annenin verdiği terbiyeye muhalif olursa burada oğlunun, yani çocuğun babasının,kendi annesine karşı tutumu ne olmalıdır?
CEVAP: Aleykümselam. Bu, gerçekten ağır bir imtihandır. Babanın kendi babasına karşı torunundan ötürü tepki vermesi, yaşlıların kabul edemeyeceği bir durumdur. Ortada bir baba hakkı vardır. Bir de baba, oğlunun düğün masraflarını karşılamış ya da evinde oturtuyorsa konu biraz daha çıkmaza girmiş demektir. Müslüman için de anne baba hakkı ne demektir bu da bellidir.
Bir başka hak hukuk konusu da, çocuktan dedenin değil babanın ve peşinden de annenin sorumlu olmasıdır. Hesabını verecek olanla iş görenin farklı kimseler olması sıkıntılıdır. Buna imtihan diyebiliriz. Meseleyi hepten çıkılmaz seviyeye getiren bir boyut da dede veya ninenin çocukla ilgili konulara hangi gözle baktığı meselesidir; mü’mince bakamayan bir dede veya nine, derdin içinde dert gibidir. Netice olarak konuyu gayet derin bir mesele olarak görmemiz gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Sorumlu baba ve annedir, dede ise sorumluluğu olmayan ama güç kullanan biri gibidir. Baba, becerecek ve ne kıracak ne de kaybedecek. Şüphesiz kazanınca da tam kazanacak biiznillah. 

Comments are closed