deep sadnessSORU:Selamunaleyküm hocam, nasılsınız? Sitenizi yakından takip ediyor ve tavsiye ediyorum. Zaten, bizi ayakta tutan sizin gibi düşünen alimleri takip etmek, yoksa ayaklarımız çoktan kayardı. Rabbim, sizi iki cihanda muvaffak eylesin. 20 yıldan beri geçimsiz, inatçı, dediğim dedik, huysuz bir eşim var. Evde hep onun dediği olur. Maşaallah İslamı da iyi biliyor. Benim bu durumda sabretmem ki 20 yıldır süren bir sabır, ahmak olduğumu mu gösterir, bu sabrımdan dolayı Allah’ın bana vereceği ecri mi? Çünkü şuna inanıyorum; rabbim bir gün beni mükafatlandıracak. Bazen, sabır taşı çatlıyor. Allahım ayaklarımı kaydırma diye dua ediyorum.

Bu arada akraba ve doğulu olduğumuz için boşanmamız hoş karşılanmaz diye de boşanamıyorum. Bir kaç sefer teşebbüs ettiysem de beni intihar etmekle tehdit etti. Hiç ama hiç hayattan tad almıyor, dünyayı sevmiyorum; bir an önce rabbime iltica etmek istiyorum. “Allahım!” diyorum, “ya benim ya da onun emanetini al”. Evden kaçmayı bile düşünüyorum! Bir erkek için ne kadar yakışıksız değil mi?! Bana karşı zerre kadar merhameti yok, hep muhalefet. Ama dedim ya, bu sabır ne kadar sürer?Dayanılmaz bir hal alıyor. Ne dersiniz sabredeyim mi, evi terk mi edeyim? Şimdiye kadar her hangi bir alime danışmadım, sabır ve tavsiyelerle hep bekledim. Şayet zina ve adam öldürme haram olmasa idi yeryüzünde evli kimse olmaz ve insanlar birbirini boğazlardı. Bunları frenleyen, rabbimizin emirleri. Allaha emanet olun.
CEVAP:Selamünaleyküm.
Bu anlattıklarınızın ne kadar tek taraflı/adil olduğu sizin mesuliyetinizdedir. Ancak bu anlattıklarınızla bir yuvanın sürdürülmesi zordur. Yarın harama kayma ihtimaline rağmen bir işi sürdüremeyiz. Yöre kültürü gibi bir nedenle dünya ve ahiretimizi batıramayız.
Aile büyüklerinizle geniş bir istişare yapın, onun ailesinden de katılanlar olsun. O istişarede size ve ona bir çare üretilemezse ayrılma sürecini başlatın. Eğer size kendinizi düzeltmeniz gereken hususlar iletilirse siz de kendinizi düzeltin.

Comments are closed