SORU:  Hocam ben evli bir kadınım, bir çocuğum var ve eşimle ilgili sorunlar yaşıyorum. Eşim namaz kılmıyor ve İslamiyet’i yaşamıyor. Kendi çabalarımla Kur’an öğrendim, hadisleri çalışıp evimde uygulamaya çalışıyorum fakat eşim, benim bu konuda aşırıya gittiğimi düşünüyor ve beni bunaltıyor. Evde nasıl davranmam gerektiği konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Bu konuda ne yapmalıyım? Ayrıca sürekli yapabileceğim bir şey öğretmenizi rica ediyorum. Allah sizden razı olsun.

CEVAP:  Eşinizi de ikna etme projeleri üretmeyin. Siz kendi dönüşümüz için Allah’a şükredin. Dininizi yaşamaya bakın. Eşiniz için dua edin. Sabredin. Tartışmaya yanaşmayın, o tartışacak olursa konuyu dağıtın. Tartışırsanız onu kendinizden ve inandığınız şeyden itersiniz. Sabrederseniz o da kendiliğinden aynı yöne yönelir biiznillah.

Öncelikle ilmihal okuyun, öğrenin. Bir de kendinize iman kardeşleri bulun. Sadece mümin olduğunuz için beraber olacağınız üç arkadaş size yeter. Ama vakıf, tarikat, grup değil iman beraberliği yetmeli size.

Allah size yardım etsin.

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Tags:

Comments are closed