a seperationSORU: Selamünaleyküm hocam. Evliliğimle ilgili sıkıntılar yaşıyorum. Çevremde nasihatına itimat etiğim kimse yok, size anlatmak istiyorum. Eşimle tevhid anlayışı doğrultusunda arkadaş tavsiyesi ile evlendik. 5 yılık evliyim. Eşim çok çekingen. İlk yıl pek sıkıntı etmedim ama şu anda bu hali çok fazla sıkıntı veriyor. Babasına, kardeşlerine gitmiyor, arkadaşlarıyla görüşmüyor. 6 aydır evde. İmamlık için sınava hazırlanıyor şu anda. Bana, senin yüzünden hiç çalışamadım, kazanamayacağım, diyor.

2 kızım var hocam. Psikolojisinde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Yumuşak diye bilinen kocam, anlam veremediğim şeylere sinirleniyor; kapıları, sandalyeleri, bilgisayarı, önüne ne gelirse kırıyor. Bir anda bir şeye canı sıkılıyor, anlamıyorum… konuşmuyor, eliyle yüzünü kapatıyor. Şu an namazlarını tamamen bıraktı, sürekli film izliyor. Nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum, “psikoloğa git” diyorum sinirleniyor. Çok sıkıntıdayım. Bazen, “çocuklarım olmasaydı boşanırdım” diyorum. Ne yapmam, nasıl davranmam lazım bilmiyorum…

Sizin evlilikle ilgili nasihatlerinizi daha önce dinleseydim, evlenmeden önce görüşür böyle birisiyle evlenmezdim ama kocamı da, bu sıkıntılar dışında seviyorum. Lakin 5 dakikası bir değil. Bu benim imtihanım deyip sabretmem lazım ama istesem de sabredemiyorum, sürekli tartışıyoruz. Yoksa bir şeyler mi yapmam lazım? Evden çıkarken bir şey demeden çıkıp gidiyor, buna benzer saçma hareketleri çok oluyor. Ne yapmalıyım hocam?
CEVAP: Aleykümselam. Evet, bu sizin imtihanınız ama imtihanınızın gereği olarak oturup beklemeniz gerekmez. Eşinizin, sizin anlattığınız kadarı ile, doktor tedavisi görmesi gerekiyor. Eşinizin babası veya annesi ile ya da onun mecburen sözünü dinleyeceği biri ile bu işi çözmeye çalışın ve eşinizin acilen bir doktor tedavisi görmesini sağlayın. Oturup beklemeniz bir çözüm olmadığı gibi, başınızı dertten de kurtaramazsınız. Allah yardımcınız olsun. 

Comments are closed