cut roseSORU: Ben bir din görevlisinin hanımıyım, kendim de ilahiyat mezunuyum. Eşimle evlenmeden önce nerede yaşayacağımız konusunda anlaştık ama evlenince işler değişti. Eşim ailesinin yanına gitmek istiyor ben de kendi ailemin yanına gitmek istiyorum. 6 yıldır bu sorunu çözemiyoruz ve artık sorun iyice büyüdü. Kendisi de istemediği halde ailesinin yanına gideceğini söyledi ve bana kapıyı gösterdi. Zaten ne zaman aramızdaki sorunları çözmeye başlasak ailesi tayin meselesiyle aramızı bozmayı başarıyor.

Bir çocuğum var. Oraya gidersem huzurumun bozulacağının farkındayım. Ama eşim beni ikinci plana atıp ‘ister gel ister gelme’ diyerek tehdit ediyor ve bana basit bahanelerle şiddet uyguluyor. Yanında yaşadığım için kendimi şahsiyetsiz hissediyorum artık. Ne yapacağımı bilmiyorum. Evlenirken ailem bunların olacağını söylemişti ve ben ailemi dinlemedim, şimdi ise haksız çıktım. Bu şekilde evliliğim biterse sorumlu olur muyum? Ben orta yolu bulmak istedikçe inat ediyor. 8 kardeşler ve herkes ailesi nerede istiyorsa orada yaşıyor ama benim eşim ailenin en küçüğü olarak babasının sözünden çıkamadığı için beni boşamayı bile göze alıyor. Ailemin yanına gidersem ve sonunda ayrılırsak sorumlu olur muyum?
CEVAP: Sizin anlatımınızı esas alarak baktığımızda boşanmış olmanız hayırlı gibi duruyor. Hiçbir boşanma ‘hayırlı’ olarak anılamaz ama daha beteri göze batarsa boşanmayı yeğleyebiliriz. Size tavsiyemiz şudur: Bu durumu sizin ve onun büyüğü sayılabilecek üçüncü kişilere açın. Onların kararına göre de bir sonuç belirleyin kendinize. Mesela onun müftüsüne gidin, bir ağabey olarak onunla istişare edin. Daha kalıcı ve sonrası üzücü olmayan bir iş yapmış olursunuz. 

Comments are closed