SORU: Daha önceki sorulara vermiş olduğunuz cevaplarda, ‘herkes sosyal dengiyle evlenmeli’ demiştiniz. Ben, ‘yaşam tarzı olarak aynı olan kişiler’ olarak anladım bu sözünüzü.

 

Hocam, ben muhafazakâr bir erkeğim ve muhafazakâr biriyle evlilik düşünüyorum. Ve ‘eş’ dediğim kavramı dünyalık değil ahiretlik olarak düşünüyorum. Yani eşimle beraber ahireti kazanmak istiyorum.

 

Ancak ben bunun için çabalarken eşimin de böyle olmasını istemem doğru olur mu? Zaten yapması gereken bir şey ama gereği kadar yapamıyorum vs. diyor. Ya da böyle olması gerektiğini söyleyip kendi yolumda mı gideyim cenneti kazanmak için?
CEVAP:  Bizim için dünya ve ahiret ayırımına gerek yoktur. Dünyamız da dinimize göredir ahiretimiz de. Eşimizi de oraya göre veya buraya göre tercih edemeyiz. İki ayrı dünyamız yoktur ki, eşimizi veya bir işimizi iki türlü tasarlayalım. Sizin belirlemeniz gereken husus şudur:

 

Siz ve eşiniz aynı dünyaların insanı mısınız, değil misiniz? Bunu denkleştirmeye çalışın. Yüzde yüz istediğiniz gibi olmasını da bekleyemezsiniz şüphesiz. Bir ortalama bulma gayreti içinde olun. Gerisini de Allah’a havale edin.

Comments are closed