SORU: Kayınvalidem ve eltimle aynı binada oturuyoruz, kazancımız da ortak. Bu nedenle herkes birbirinin evine rahatça girip çıkıyordu. Kayınvalidem bu sene hacca gitti, geri döndüğünde her şey çok kötüydü. Hiç kimseyi istemediğini, herkesin evinde oturmasını, kimseyi eve dahi sokmak istemediğini sürekli dile getiriyordu. Bir ay sonra kayınbabam yatak odalarında bir muska buldu ve hocaya götürdüler. Hepimiz adına yapılan bu kötü niyetin, evin darmadağın olması, maddi sıkıntı çekilmesi ve huzursuzluk olması için yapıldığını söylemiş hoca. Sirkeli suda bekletip denize attık.

 

O günden beri kayınvalidem, eltim, görümcem ve kayınbabamla aramız açıldı. Beni hiç istemiyorlar, yanlarına sokmuyorlar, benimle konuşmuyorlar. Yüzüme dahi bakmıyorlar. Sebebini bilmiyorum. Kayınvalidem normalde beni istemediğini söylüyor, eşime ise kendisi gelmiyor diye şikayet ediyor. Ben de karşıma alıp konuşayım istiyorum neden bana karşı bu şekilde davranıyor diye. Sonradan kayınvalidemle karşılaşmak bile istemiyor ve vazgeçiyorum. Arada kaldım… Gönülleri kırılmasın istiyorum ama ben çok mutsuzum. Ne yapmam lazım? Acaba bize büyü yapılmış olabilir mi, nasıl öğrenebilirim bunu?

CEVAP:  Evlilik hayatı bu tür sıkıntılarla sürdürülen bir hayattır. Belki de doğum yapmaktan daha çetin olan, evdeki fertlerin birbirlerine tahammül etmeleridir. Bırakıp gitmek çare değildir. Çünkü nereye giderseniz bir benzeri sizi bulacaktır. İki ölçüye dikkat ederek bu badireyi atlatacaksınız.

 

Birincisi: Evinizdeki bu sıkıntıyı ne kadar az kadın bilirse o kadar çabuk düzelecektir. Olayı bilen her kadın, düzelmeyi geciktiren bir engeldir.

 

İkincisi: Taraflardan birinin alttan alması gerekiyor. Siz, o evde en çok zarar görecek olan tarafsınız. Alttan almasını becerebilirseniz kısa bir zaman sonra dolaylı da olsa sizden özür dilendiğini göreceksiniz. Ayrıca eşinizi tatmin etme yollarını çok iyi kullanın. Sizde o açıdan bir kusur bulmasın. Eşinizi, anne babasına karşı kışkırtmadan kendi özel hayatınıza önem verirseniz, olayın etkisinden çabuk kurtulursunuz.

Mümkünse onunla bu konuyu hiç görüşmeyin, asla tartışmayın. Allah sabır versin.

Comments are closed