Soru: Ailemiz dindar değil ne yazık ki, ben de iyi bir dindar olduğumu söyleyemem. Maddi imkânlarımız fena değil. İstediğimizi alabiliyor, istediğimiz kadar tatil yapabiliyoruz. Kalabalık da değiliz ama evde herkes bir volkan gibi adeta. Nedir bizim derdimiz, üç harfliler olabilir mi?

Cevap: Hayır, kimseyi suçlamayın. Sizin derdiniz sizsiniz. Günahlarla oluşturduğunuz bağışıklık sistemi sizi bu duruma getirdi. Yaratılış gayesine ters yürüyorsunuz. Dindarlığı mevsimlik işlerden biri gibi görüyorsunuzdur. Kalbiniz de bu gidişatı kaldırmıyor ve size kriz sinyalleri veriyor. Helak olmadan önce Allah’ın dinine dönmelisiniz. Sözünü ettiğiniz imkânlar birer nimet iken sizin elinizde daha fazla azap nedeni oluyor.

Haramları atın evinizden ve hayatınızdan. Alkol, göz kirliliği, vakit israfı, ibadet eksikliği, gıybetten yalana kadar dil kirlilikleri ve benzeri haramlar varken huzurunuz olmaz, olamaz. Her haram bir azap nedenidir. Haramlara mesafe koymadıkça ve geçmiştekilerden tevbe etmedikçe;

– Gerçek ilme beyniniz ısınmaz,

– Kalbiniz körelir, katı bir insan olursunuz, işiniz ters gider,

– Bedeninizi boş yere çürütürsünüz,

– Evinizde bereket olmaz,

– Her günah kendisi gibi yeni bir günaha iter sizi,

– Meleklerin lanetini alırsınız, dualarınız kabul olmaz, şeytan sizi avucunun içinde oynatır ve maazallah

– Kötü bir akıbetle bu dünyadan gidersiniz.

Bunun için günahlardan hemen sıyrılın. Ve bu sıyrılmayı ertelemeyin. Ciddi iseniz de çevrenizi değiştirin. Çevreniz sizi etkisi altında tutmaktadır. Allah’a yönelin, o da size rahmet etsin.

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Categories:

Comments are closed