Soru: Ben 2 yıl önce evlatlık olduğumu öğrendim. Kendim hissettim ve nüfus müdürlüğüne dilekçe verdim. Öz annem beni doğurduktan 3 ay sonra çocuk esirgeme kurumuna bırakıp evlenip İstanbul’a yerleşiyor. Öz babamın benim varlığımdan haberi var mı bilmiyorum. Öz annemin kapısına gittim ama kapıdan kovuldum. Beni evlatlık alan ailem de öz annemle görüşmemi hiç istemedi zaten. Kötü insanlar değiller beni alan aile. Ama dinimizin emrettiği hayatı yaşamıyorlar, yaşatmıyorlar. Evlatlık olduğumu öğrendiğimden beri elimden geldiği kadar beni alan aileme asi olmamaya çalıştım. Fakat zihnim çok meşguldü. Üvey ailem, Allah beni affetsin ama sözde Müslümanlar. Beni emzirmedi annem. Babamla bir mahremiyet durumu olduğu için ben memleketimden Bayburt’a geçiş yaptım ve orada okumaya başladım. Emeklerini asla inkâr edemem ama dinimin bize çizdiği çizgileri de yok sayamam. Hocam ben ne yapacağım? Okulum tatile girdi ve memleketime döndüm. Herkesle mahremiyet durumum var. Dinimi olması gerektiği gibi yaşamama müsaade etmiyorlar. Kafalarındaki kurallarla benim güzel dinimi saçma bir hale getirip bana da beni kınayarak, ayıplayarak onu yaşatmaya çalışıyorlar. Öz annemi ve babamı bulup onlardan helallik almalı mıyım? 22 yaşındayım. Okul/diploma her şeyden önemli deseler bile dinimi koruma altına almak adına evlensem mi münasip bir beyefendi ile? Rabbimin rızası her şeyden, herkesten önemli.

Cevap: 1- Sana yıllarca iyilik yapan iki insana karış iyi davranman gerekir. Onların insanlık boyutunu sen de insanlıkla karşıla.

2- Onlar kesinlikle senin annen veya baban değildirler. Öyle olamazlar da. Bu konuda iyi düşünmüşsün.

3- Öz anne babanı bulabilirsen ne güzel. Bulamazsan veya seni almak istemezlerse bunu da dert etmemelisin. Çocuk değilsin artık. Allah’a güvenip yoluna devam etmeye bakacaksın. Kendi hayatını kendin sürdüreceksin. Bir geçiş dönemi belirle kendin için. Bu dönemde gelecek planları yap ama mevcut iki insanı da yok sayma. Aklı başında ve Allah’tan korkan birileri ile istişareler et. Kararların sonra üzüleceğin şeyler olmasın.

4- Evlenip kendi yuvanı kurman en güzel karar olur. Bu, yaşın itibariyle de en güzelidir ama şunu bil ki, senin mevcut zafiyetin kararlarında duygusallığı getirebilir beraberinde. Bir de senin bu zafiyetini kullanmak isteyecek bir erkeğe rastladığını düşün… Çok dikkatli ve hassas davranmalısın. Bu döneminde özellikle başta namaz olmak üzere ibadetlerini ihmal etmemeye bak. Manevi gücün senin silahındır.

Allah yardımcın olsun.

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Categories:

Comments are closed