SORU: Hocam ben bir türlü evlenemiyorum. Her defasında bir şey sebep oluyor. Çevrem türlü şeyler, büyü ve muska gibi. Çok üzülüyorum. Hocaya git diyorlar. Evet, dünya dua üstüne de hoca görünümlü sahtekârlarla karşılaşır daha da günaha girerim diye de korkuyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Elimden geldiği kadar dua ediyorum ve dua da alıyorum. Hocam bu bir imtihan mı?

CEVAP:  Şu hayatta kimin her istediği, istediği gibi olmaktadır? Biz, yazılan kaderimizi yaşıyoruz, kendi kaderimizi yazma imkânımız yoktur. Sizin evlenmeniz olduğu gibi kaderinizdir. Size iki şeyi hatırlatmak isterim:

Birincisi “evlenemiyorum” diyebilmeniz için beklemeniz gereken süreyi nasıl belirlediniz? Evlenmenin yaşı mesela yirmi olarak son mudur? Zihninizdeki olguları bedeniniz ve hayatınız için son kanun olarak mı görüyorsunuz?

İkinci olarak da şunu düşünmenizi tavsiye ederim size: Evlenmek mutluluğun garantisi midir? Milyonlarca genç kadın “dul” vasfı ile hayat sürdürüyorlar. Allah sizi, “dul” kalmanız anlamına gelebilecek evliliklerden korumuş olamaz mı?

Hayata daha geniş açıdan bakmaya çalışalım. Yapabildiğimizi yapıp tedbir alalım ama olmayana esef etmeyelim. Allah yardımcınız olsun.

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Comments are closed