SORU: Hocam bir evlilik görüşmesinin içindeyim. Aileler tanışıp bazı konuları netleştirmek için bir araya gelme kararı aldılar ama bazı sorunlar ortaya çıktı. Ben Cerrahpaşa’da okuyorum ve ailemle beraber kalıyorum ancak ailemin İstanbul’da kalması geçici. Kardeşimle beraber üniversite kazanınca onlar da okullar bitene kadar İstanbul’a geldiler. Benim okulumun bitmesine daha üç yıl var. Ailem seneye evlilik olunca kız ve erkek kardeşimin de benimle kalmasını istiyor.

İkinci bir ev için durumumuz maddi açıdan yok. Karşı tarafsa ev üstüne ev olmaz ve gelinle kayınbirader aynı evde olmaz diyor. Durumunuz yoksa senin okulun bitince evlenirsiniz diyor. Bu işi bu kadar uzatmak benim hiç içime sinmiyor. Şu durumda ne yapmak icap eder? Allah rızası için bir yol gösterin.

CEVAP: Bir kadının evinde yalnız kalmasını istemesi dinimizin ona verdiği bir haktır. Bilhassa kayınbirader ile aynı evde kalmayı istememesi en tabii hakkıdır. Buna itiraz etmemelisiniz. Siz hatalısınız. Evlenin, ayrı bir eve açılın. Rızıktan korkmayın.

 

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Comments are closed