SORU: Hocam, ben İlahiyat okuyorum ve son sınıftayım. Gerek kendim için gerek soranlara cevap vermek için  fetvalarınızı takip ediyorum. Bir konu ile ilgili fetvanızı aradım bulamadım. Günümüz şartlarında evlenmek isteyen bir kimse faize bulaşmadan nasıl evlenebilir, buna helal bir çözüm var mı? Katılım bankaları da pek güvenilir gelmiyor bana. Tek çözüm kazanılan paranın biriktirilmesi suretiyle veya eşyaların peyderpey alınması suretiyle evlenmek mi? İslamı ihtiyatlı yaşamaya çalışan birisi olarak aklıma başka çözüm gelmiyor. 

CEVAP: Hayır, çözüm seni mü’min insan olarak gören biri ile evlenmektir. Böylece sen senin gibi bir insanla evlenmiş olursun. Az olan sana yeter böyle bir evlilikte. Hayatı mobilyadan ve gösterişten ibaret zanneden biri ile evlendiğinde ise o da mü’min olsa bile mal seni boğar. Bu birinci şarttır.

İkinci olarak da şunu bilmelidir gençler: Babalar çocuklarını evlendirmek için borç yapmak zorunda değildirler. Evlenmek isteyen, her yerin iş kaynadığı bir zamanda gerekiyorsa ara işlerde çalışarak evlilik için birikim yapmalıdır. O birikim, Allah’ın izni ile bereketlenir ve kişinin önü açılır. Evlenmek istediği için bütün kapıların kendisine açılacağını zanneden yanlış düşünmektedir. Öğrencilik asla çalışıp para biriktirmeye engel değildir. Bu bir bakış tarzı, sahipleniş ve gerçekçilik düzeyidir. Bunu göstermelidir genç. Böylece eş adayına talip olurken de “adamlık” vasfı hakkında kendisini ispat etmiş olacaktır. Mü’min insan olarak “tevekkül” mantığımız da bunu gerektirir.

 

 

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Comments are closed