scholarSORU: Bismillahirrahmanirrahim. Hocam, “çalışma programınızı bilmediğim için bir yönlendirme yapamayacağım” diyorsunuz. Şahsım; iki çocuklu bir ev hanımıyım. Haftada 2 günümü ancak ayırabiliyorum ders için. Eski kitaplardan arapça olarak; emsile ve bina bitti maksudu okuyoruz. Bunun akabinde açıklama olarak Z. Aydının kitabından yararlanıyoruz. Tecviti daha önceden bitirdim ve yine Z. Aydınnın kitabından tekrar yaptım.

Bir dönem konu komşuya Kur’an eğitmenliği de yaptım ve Kur’an öğretmeyi çok seviyorum. Bu alanda çok ilerlemek isterim. Bu konuda da biraz tecrübeye sahibim, gerek okuma yazması olmayan gerek şivesi bozuk gerek çocuk gerekse de yaşlılara hiç usanmadan defalarca anlatırım, yeterki karşımdaki insanda öğrenme kıvılcımı göreyim. Ama her zaman kendimi yeterli görmediğim için geri çekiyorum.

Geçtiğimiz ay X vakfında Z. Çakıl hocamın hadis konusunda 2 dersine katıldım, inanın 2 derste bana çok şeyler öğretti. Seneye de devam etmek isterim. Bu derste M. İ. hocamızın Üç Muhammet adlı kitabından da yararlandık. Şu anda Üç Muhammet adlı kitabı okuyorum. Sitenizde okudum, riyazüssalihini tavsiye diyorsunuz, ona  da başladım. İmam Gazalinin kitabına da başladım. Birer konu olarak ikisini de okuyorum ve not alıyorum. Bunun akabinde komşu oturmalarında mutlaka Kur’an ziyafeti yapıyoruz ama ben hafız olarak okunup anlamına inilmediği için  rahat değilim. Tefsir çalışması yapmak istiyorum. Bilemiyoruz hocam, ne anlatıyor bilemiyoruz. Bilemediğimiz için de hiç bir şeyi düzeltemiyoruz ve anlatamıyoruz. Aynı zamanda açık öğretim lisesini bitirmeye çalışıyorum, sonrasında  ilahiyatı düşünüyorum.

Benim günlük ilim hayatım bu, şimdi size yine soruyorum hocam; arapçayı bitirmem şartmı tefsir için? M. İ. hocamızın kitaplarından faydalanayım mı? İlim konusunda nasıl bir yol tutayım? Görüşlerinize ve fetvalarınıza güveniyorum hocam, ALLAH sizden razı olsun.
CEVAP: Selamünaleyküm.
Arapça sizin için şarttır diyemem. Ama derinleşmek istiyorsanız, her şeyi bir kenara bırakıp iyi bir Arapça öğrenmelisiniz. Bu da en az bir yıl demektir. Onun dışında izlediğiniz program fena değil. Yalnız hızlı kalkıp çabuk oturmaya karşı uyanık olun. Mutedil gitmek en iyisidir. Az olsun istikrarlı olsun. Bu arada çocuklarınızı da başkalarına havale edecek duruma düşmemelisiniz. Allah’a emanet olun.  

Comments are closed