soru-evlilik-oncesi-150x150SORU: Selamünaleyküm hocam. Size şöyle bir sorum olacak. Sizin ‘‘Maddi imkânsızlıklardan dolayı evlilik geciktirilebilir mi?’’ videonuzu izledim.
Benim durumum da şu anda öyle sayılır. Şöyle ki Allah a şükür ev geçindirecek kadar maaşım var ancak evlenmek istediğim bayan da benimle evlenmeyi çok istiyor ama kendi ailesinin maddi sebeplerinden dolayı biraz ertelesek mi diye düşünüyor hocam. Ben bunu istemiyorum. Çünkü videoda da dediğiniz gibi zinaya düşme tehlikesi olan birisiyim acilen evlenmem gerekiyor. Ama ben bunu karşı tarafa nasıl aktarabilirim ki? Birbirimizi çok seviyoruz ve bu şekilde ertelemek ikimizi de çok yıpratacak biliyoruz. Benim için evlenirken ne alacağı umrumda değil kendisine de söyledim bunu. Bu durumda nasıl davranmam gerekiyor hocam. Ertelemeli miyim ya da nasıl bir yol izlemeliyim? Durum acil gerçekten böyle yaşamaktan bıktım çok zorluk çekiyorum. Bir diğer sorum ise bu bayan bana evlenince çocuk olana kadar çalışsam ve kazandığım parayla ile aileme yardım etsem bana kızar mısın ya da alınır mısın diye sordu. Ben dinimizce eşimin kazandığı bu paraya dokunamıyorum istediği gibi harcayabilir diye biliyorum hocam bu konudaki bilgim ne kadar doğrudur ya da doğru mudur? Allah razı olsun hocam. Allah’a emanet olunuz.

CEVAP: Selamünaleyküm. Acil bir durumda örf ve sariye bakılmaz. Gerçekten acil ise iffetinize sahip çıkın. İffetinizi yok sayanı yok sayın, eş adayınız da böyle yapsın. Yeter ki, bu kararı duygularınızla değil akıl ve istişare ile vermiş olun. Eşinizin işi helal çalışabileceği bir iş ise onun malına elbette müdahale etmeyeceksiniz.

 

 

Categories:

Comments are closed