SORU: Sayın hocam, ben araştırma görevlisiyim. Yirmi sekiz yaşında bir kızım. Üç sene önce kapandım. Üç dört senedir de bir vakit namaz dahi kaçırmama hassasiyetiyle yaşıyorum. Uzun süredir evlilik muhabbetlerim oluyor ama henüz nasip olmadı. Diyalog kurduğum kişilerde sorduğum ilk şey de namaz. Namaz kılıyorum dediklerinde haliyle detay sorma gereği duyuyorum çünkü kimi kıldığı cumaları düşünerek kılıyorum diyor. Kimisi de dışarıdayken abdesti yoksa kazaya bırakırken kılıyorum diyor. Ben de beş vakit hassasiyeti olmaması sebebiyle en baştan kesiyorum. Bu sefer ailem çok irdelediğimi, namaz kılıyor olmasıyla yetinmem gerektiğini söylüyor. Düşündüğüm zaman ben de tam anlamıyla İslamiyet’i yaşayabilen bir insan değilim. Benim de var bir sürü düzeltme gayretinde olduğum eksiklik. İlk defa namazın beş vakit olmasına bu kadar takıntılı olmamam gerektiğini düşündüm. Şimdi görüştüğüm biri de ona vesile olmamın da büyük sevap olacağından, kendisinin de çok istediğinden falan bahsetti. Ben helalleşip kestim ama aklıma çok takıldı. Diğer huyları ve özellikleri iyiyse bir insanın, namazı da dosdoğru kılmak konusunda niyeti varsa ben bununla yetinmeli miyim? Diyanette uyuşmak gerektiğini biliyorum ancak bunun kapsamına Müslümanca yaşamak mı girer sadece yoksa ibadetlerin de hassasiyetlerin de aynı derecede olması girer mi?

CEVAP: Namazı eksen almakla pek güzel ve mübarek bir iş yapmışsınız. Hiç bozmayın ve asla tereddüt etmeyin. Namaz bizim için dindir, insanlık kalitesidir. Namaz, yaratanımıza bağımızı ve vefamızı gösteriyor. Namazsızlık insanlık açısından da sorun göstergesidir. Şaşmayın, güzel düşünmüşsünüz. Evlenince sen kıldırırsın söylentisi ise kuru bir umuttur, ya tutar ya tutmaz. İlkenizi aşmamaya çalışın.

Evet, yaşınız evlilik bakımından ilerlemiş ama evlenmek her şey değildir. Yaşadığımız toplumda neredeyse boşanmalar evlenmeyi geçecek durumdadır. Mahkemeler işi biraz gevşetse boşanmışlar bu ülkenin çoğunluğunu oluşturur diye korkuyorum. Şansını tüketmiş dul bir kadın olmaktan ise huzur içinde nasibini bekleyen bir hanım olmayı yeğleyin. Allah Teâlâ yardımcınız olsun.

 

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Categories:

Comments are closed