idealSORU: Hocam selamünaleyküm. Benim sorunum, sorumsuz ve ilgisiz bir babaya sahip olmam. Bizden ziyade hep kendi kardeşlerini, yeğenlerini hatta başka insanları hep bizden daha önde tutuyor. Küçüklüğümden beri bu durum böyledir. Onun yüzünden hep borca battık, elimizdeki avucumuzdakini hep kardeşlerine verdi, hep kendi isteğini yaptırmaya çalıştı. Bize doğru düzgün hiç değer vermedi. Şimdi ikimizin de yaşı ilerledi anneme bana artık eskisi gibi dayatmalarda bulunamıyor. Hepsi bir yana kendisi namaz kılmadığı ve oruç tutmadığı için benimde yapmamı istemiyor. Kapanmak istediğimde kıyametler koptu. Ama Rabbime çok şükür ben orucumu tutuyorum namazımı kılıyorum ibadetlerimi yapıyorum. Size sorum küçüklüğümden beri bize yaptığı bu davranışlar bende şu an ciddi şekilde güven eksikliği yarattı. Her durumu kuruntu haline getiriyorum. Kafam ya şöyle olursa ne olur ya böyle olursa ne olur gibi sorularla doluyor. Ailemdeki herkesten özellikle baba tarafındaki akrabalarımdan nefret eder duruma geldim. Babamın bizi adam yerine koymamasından dolayı onlarda bize hep kötü davrandı ama artık çok şükür sessiz kalmadığımız için eskisi gibi uğraşmıyorlar. Sitenizde de okuduğum kadarıyla korkaklık dinimizde büyük günah. Ama küçüklüğümden beri yaşadıklarımızdan dolayı her şeyden korkar kuruntu yapar hale geldim. Hep Rabbime sığınıyorum dua ediyorum. Kendisi çalışmadığı için ben çalışmak durumundayım. Bir an önce inançlı, imanlı biriyle evlenip kurtulmak istiyorum. Fakat benim bile namaz kılmama laf ettiği için evleneceğim insanında kesinlikle böyle biri olmasını istemeyeceğini açıkça söylüyor. Hocam çok zor durumdayım. Maddi gücüm olduktan sonra babam izin vermese bile benim düşüncemde biriyle evlenip kendi hayatımı kurmak ona karşı gelmek mi olacak? Dinimizde ailenin onayını almadan evlenmek günah fakat böyle bir durumda ne yapılır bilmiyorum. Sürekli kafamda bir şeyler kurmaktan çok yoruldum. Çok uzun oldu hocam kusura bakmayın, önce Rabbimden sonra sizden yardım istiyorum. Bana bir yol gösterin. Allah sizden razı olsun. Allah’a emanet olsun.
CEVAP: Selamünaleyküm. Anlattıklarınızın aynen olduğuna ve bir abartma olmadığına göre cevap veriyorum size: Öncelikle bir psikologa muhakkak görünün, sizi sağlıklı bir hayata yönlendirsin.
Bu şekildeki bir ailede kalmayı istemeyip evlenme arzunuz doğru bir karardır. Karamsar olmayın ama sizin bu sıkışmışlığını zı sömüre bilecek birinin tuzağına da düşmeyin. İkisinin arasında dengeli karar ermeye çalışın. Yapacağınız istişareler sonucu doğru tahmin ettiğiniz bir evliliği de gerçekleştirin. İzin vermeleri de gerekmez.  

Comments are closed