SORU: Hocam dünya hayatı bu kadar meşakkatliyken üçüncü çocuğum oldu. Endişelerim ve kaygılarım arttı. Sürekli kıtlık, kuraklık, küresel ısınma, virüs ve üstüne savaş duyuyoruz. Ayrıca bir de yapay zekâyla ele geçirilen insanlar. Tüm bunları düşünmekten akıl sağlığım bozulacak, bazen gök üstüme düşecek sanıyorum, evlatlarımı tüm bu tehlikelerden nasıl koruyacağım diye düşünüyorum ve işin içinden çıkamıyorum. Her gün değişen dünyaya uyanıyoruz ve etrafımız çepeçevre sarılmış, kendimi köşeye sıkışmış hissediyorum. Bir avuç insan tüm insanlığın sonunu hazırlıyor. Ben tek başıma bunlarla nasıl başa çıkacağım. Kendimi çok yalnız hissediyorum, yaşam enerjim tükeniyor. Var mı bu aciz kula bir nasihatiniz?

CEVAP:  Gayet hatalı bir tutum içindesiniz. Madem bir Müslüman olarak bakıyorsunuz bu hayata, size Peygamber aleyhisselam efendimiz: “Kıyamet koparken bile elindeki fidanı dik!” demedi mi? Bu saydıklarınız kıyametin başlama anından da mı beter?
Belki de siz böyle düşündüğünüz için o işleri yapanlar cüret buluyorlar. Siz hayatınıza bakın. Siz Rabbinizi kaybetmemeye bakın. Siz kıyamet kopuyor olsa bile ve tek kalsanız dahi çocuklarınızı yetiştirmeye bakın. Yılmayın ve yıkılmayın. Şeytanı sevindirecek düşüncelerden uzak kalın. Bu sıkıntılar sizi daha fazla bastırırsa muhakkak bir psikologla görüşmelisiniz. Allah’a emanet olunuz.

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Tags:

Comments are closed