SORU: Hocam ben yirmi dört yaşında genç bir kızım. Ailemden uzakta yüksek lisans yapıyorum. Üniversite bittikten sonra hayatıma nasıl devam edeceğimi bilemediğim için ve ailemin evine geri dönmek de istemediğim için okumaya devam etmeye karar verdim. Bu zamana kadar kendimi haramdan ve zinadan hep uzak tuttum. Uzun süredir evlenmek istiyorum ama hayırlı bir talibim çıkmadı henüz. Yaşım ilerledikçe evde kalma korusu başlıyor. Genç anne olmak isterken hiç anne olamamaktan korkuyorum. Ayrıca rüyalarımda sürekli cinsel ilişkiye girdiğimi görüyorum. Bu genelde tanımadıklarımla oluyor. Çok utanıyorum ve uyanınca çok ağlıyorum. Kendimi gerçekten zina etmiş sanıyorum. Hayatımda daha bir kere bile bir erkeğin elini tutmamışken böyle rüyalar görmek beni çok utandırıyor. Bu yüzden yanlış veya haram bir yolla eş aramaktan korkuyorum. Nefsime mağlup olmaktan korkuyorum.

Asıl takıldığım nokta ben neden böyle rüyalar görüyorum? Benim evlenmek istememin amacı kesinlikle bu değil. Ben hayırlı bir evlilik kurup hayatımı eşimle Rabbimin davasına adamak istiyorum. Allah’ın razı olacağı cennette de devam edecek bir evlilik istiyorum. Bana bir yol gösterin hocam.

CEVAP: Kızım, Allah sana sabır versin. Kesinlikle şunu bilmelisin: Gördüğün rüyalar senin kötü biri olmandan kaynaklanmıyor. Bilakis iyi biri olduğun için şeytan senin zihnini bulandırmayı deniyordur. O rüyaları yok kabul edebilirsin. Sen rüyalarınla değil gerçeğinle değerlendir kendini.
Ailenden uzak olma yerine onlarla daha iç içe olmayı zorlamalısın.
İbadetlerine daha fazla dikkat et. Bilhassa namaz önemli.
Kur’an okumaya bak.
Uyku düzenin muhakkak olsun; aynı saatte yat kalk. Yatağa yorulmuş olarak girecek şekilde yat.
Günlük yoğunluğunu biraz daha artır.
Cinsel duygularını depreştirecek işlerden uzak durmaya çalış. Arkadaşlarınla evlilik şakası dâhil gençlik gündemlerinde mesafeli ve seviyeli olmaya çalış.
Asla dert etme rüyalarını, sen gerçeğin gibisin biiznillah. Vakti gelince de eş de olursun anne de. Allah yardımcın olsun kızım.

 

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Comments are closed