soru-evlilik-oncesi-150x150SORU: Selamünaleyküm değerli hocam. Hocam evlenmek benim hayalim iken bir nişanda aklıma şu soru takıldı. Nişandan dönebildiğine göre gelin ile damadın el ele dans etmesi günah olmaz mı diye? Daha sonra internette araştırma yaptım bu güzel siteye rast geldim. Haram olduğunu öğrendim. Sonra bir Müslüman’a yakışır düğün nasıl olmalıdır sorusu geldi aklıma yine bu sitede cevabını buldum ama aklımda yeterince canlanmadı. Sonra haremlik-selamlık aklıma takıldı galiba o da farz bu sitede okuduğuma göre. Hocam bakıyorum gelenek görenek halindeki düğünlerimiz günahtan oluşuyor, hiç bir evde haremlik-selamlık bulunmuyor. Toplum resmen günahtan çıkmıyor genel olarak. Hocam ben yaşamaktanda soğudum evlenmekten de. Çünkü istesemde benzetme yapacak olursak yanan ormanda ateş almadan duramam. Aile kurayım desem yanan ormanda ateşten etkilenmeyen yeşil bir bahçe kuramam. Şu anda günahlarım çok hocam Allah’ın o yüce merhameti yaşama tutunmamı sağlıyor. Eğer ömrüm yeterse evlilikten sonra dindar bir eş ile günahlarımın çoğundan uzaklaşırım diye umut ederken şimdi evlenirsem eşimi de çocuklarımı da nasıl günahlardan uzak tutarım diyorum. Ben onların cehennem ateşi ile yanmalarına dayanamam hocam. Ne yapacağımı bilemedim hocam. Evlensem şöyle günahlarla karşı karşıya kalırım;

İlki düğünlere davetiyelere gitmesem (çünkü bizim burada hep kız erkek karışık müzikli düğünler olur) ilerde kendi evladım olursa kimsede benimkine gelmez.

İkincisi hiç bir yerde haremlik selamlık yok. Bayanlarımızın çoğu İslam’a aykırı giyiniyor. E kimseyi ziyarete gitmeyecek miyim? Eşim ile evden çıkmayacak mıyım?

Üçüncüsü kız-erkek karışık bir eğitim sistemi var ve bu ülkede yaşıyorsak çocuklarımızın eğitim alması zorunlu. Hadi kız için meslek sahibi olması mecburi değil de, bir erkeğin okuması gerek meslek sahibi olması için. Tabi bunların hepsi Allah evlenmeyi nasip ederse karşılaşılacak sorunlar. Bu devirde evlenmemek mi hayır, evlenmek mi bilemedim hocam. Artık evliliğide geçtim bu kadar günahın olduğu bir toplumda dünyada gerçek bir Müslüman ne kadar olabiliriz ki? Düşündükçe kafamı parçalayasım geliyor, delirme noktasına geliyorum hocam. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim hocam. Şimdiden Allah razı olsun.

CEVAP: Selamünaleyküm. İnsanlık kanser diye bir hastalık tehdidi altında yaşar; ölüm korkusu kanser var diye yaşamaktan vazgeçiliyor mu? Yollar ölüm kusuyor, trafiğe çıkmayalım deniyor mu? Şeytan sizi gereksiz bir şeyle meşgul ediyor. İşte tam böyle bir ortamda iyi bir mü’min olma savaşı vereceksin; sen kaç o kaçsın, kim İslam yaşayacak? Tekrar düşünmelisin.

Comments are closed