link-between-depression-and-brain-diseasesSORU: Benim beynimde nohut büyüklüğünde bir doku gelişmemiş ve bu benim sağ elimi bazen uyuşturuyor. Bazen de (yılda bir veya iki yılda bir) uykuda hafif derecede nöbet geçiriyorum. Ben, imanımın yarısını kurtarma ve huzurlu bir yuva kurma amacıyla evlilik düşünüyorum ama bu hastalık beni korkutuyor ve bu yönde adım atamıyorum. Bir kez denedim ve söyledim, olmadı. Allah’a tevekkül ettim ama insanın hevesi kırılıyor. Gizlemek doğru mu olur, bilemiyorum. Ne yapmam lazım hocam?
CEVAP: Önce, doktorunuza bu hastalığın evlilik açısından sakıncası olup olmadığını sormalısınız. Doktora şunu sorun: ‘Bu hastalık, evleneceğim bayana etki eder mi, çocuk ve benzeri evlilikte gereken durumlarımı ne kadar etkiler?’ Doktor sizi bir başka branşa yönlendirirse ona da gidin.
Neticede onay alırsanız, yani size bu hastalığın evlilikle alakası yoktur şeklinde bir rapor verirlerse, bunu belirtmeniz gerekmez. Belli bir uyarı yaparlarsa, yani bu mesela çocuğu etkiler, şu kabiliyetinizi etkiler şeklinde rapor verirlerse, bunu eş adayınıza söylemeniz gerekir. Söylemekten de çekinmeyin. Sizin kaderinizde olan evliliği kimse engelleyemez. Olmayanı da size kimse yazamaz. 

Comments are closed