SORU: Hocam, 9 ay önce evlendim. Hanımla kendimiz için ev alacağız fakat oturduğumuz bölgede yeni yapılan bütün evler site şeklinde ve havuzlu. Ben kadınla erkeğin beraber havuza girdiği bir ortama yaklaşmak bile istemiyorum ama hanım havuzu görmeyen cepheden almakta bir sakınca yok diyor. İkna edemiyorum aşırı derecede bunaldım!

 

Güvenlikli, yürüyüş yapabileceği, spor salonu olan bir ortam istediğinden havuzu yok farz edelim istiyor. Ben de karısını elin erkekleri ile havuza sokan adamlarla komşu da olmak istemiyorum, çocuğumun bu ortamlara aşina büyümesini de. Ayrıca karımın bu kadar sosyal olmasını da istemiyorum.

 

Etrafımda bana hak veren 1 tane insan yok. Karımı ikna etsem onun ailesi abarttığımı, bu zamanda yapılacak bir şey olmadığını söylüyor. İnançlı insanlar ama modernizm de var biraz hocam.

 

Bu ve benzeri meseleler yüzünden etrafımdaki toplumdan da gitgide kopuyorum. Aralarında yabani gibi kaldım. Yanlış olan ben miyim Hocam, bir yol gösterin lütfen.
CEVAP: Fıkıh ilmi açısından bir sitede ‘havuz’ var diye ev almayı sakıncalı gösteren bir kural yoktur. Mevcut sitelerin havuzlarını gören bir mü’min için açısından oradan uzak kalmak için pek çok makul sebep vardır. Eşiniz, daha derin düşünmelidir. Öyle bir siteden ev aldıktan sonra çok geçmeden eşiniz sizi korumak için orayı terk etmenin şart olduğunu söyleyecektir.

 

Size tavsiyemiz şudur: Eşinizle bunu bir inat konusu hâline getirerek yarayı derinleştirmeyin. Makul bir ikna süreci işletmeye çalışın. Alternatifler üretmeye çalışın. Allah yardımcınız olsun.

Comments are closed