Soru: Selamunaleyküm hocam. İslam konusunda neyin haram, neyin helal olduğunu bilen fakat uygulamayan ve aynı zamanda hastalıklı fikirler taşıyan yakınlarımıza (anne, baba, yakın arkadaş) nasıl yaklaşmalıyız? Şehir dışından misafir geldiğinde hep beraber akşam yemeği için dışarı çıktığımızda ben sipariş sırasında yanlarında olmadığım için benim adıma da sipariş verilmiş ve ben helal olup olmadığından emin olmadığım yemeği yemek zorunda kalmıştım. Eğer yemeyi reddetseydim muhakkak tartışma çıkacak ve nasıl bir restoran olduğundan emin olmadığımız halde oraya götürmelerine rağmen, biz helale harama dikkat etmiyor muyuz, diye üstüme geleceklerdi. Fitne çıkmasın diye susmak zorunda hissetmiştim. Yanlış mı yaptım, emin olamıyorum. Bu gibi durumlarda ne yapmalıyız?

Cevap: Aleykümselam. Öncelikle ve özellikle şunu bilmelisiniz:

Rabbimizin bizi imtihanı, bizim imtihanın bütünü olarak gördüğümüz fakirlik, düşman baskısı ve benzeri başlıklarla sınırlı değildir. Bu başlıklar genellikle imtihan olarak dikkatimizi çeker ve Allah’ın imtihanı dendiğinde hemen akla gelen başlıklar olur. Biraz daha derin düşündüğümüzde ise imtihanın çok daha geniş alanlarda olabileceğini anlarız. Mü’min insanın kendisi gibi mü’min ailesi içinde imtihan ediliyor olması da bir imtihandır. Belki de en ağır imtihanlardan biridir öyle bir imtihan. İman konusunda herkes iddia sahibi olur ama imanı yaşamaya gelince biri o tarafa öbürü bu tarafa çeker ve özellikle gençleri ortada bırakırlar. Ashabı kiram üzerinde bile bunu görmek mümkündür. Eğer iman etmeyi bir imtihan kazanmak olarak görüyorsak buna dikkat edeceğiz. Böyle bir dikkatiniz olursa çevrenizde olup bitenleri daha iyi kavrar ve kalbinizdeki huzuru daha kolay korursunuz.

Şimdi sorunuzdaki ne yapmanız gerekene geçebiliriz:

a- İmana ait ve açık olan, herkesin anlayabileceği hususlarda kimseye hiçbir taviz verme sakın. Kim ne derse desin ve o kim, kim olursa olsun! İmanımız pazarlık konusu değildir.

b- Allah’ın farzları ve bilhassa farzı ayın olan emirleri hususunda da kimse ile pazarlığın olmasın.

c- Haram olduğu açık olan ve tartışılamaz bulunan konularda da kimseye esnek davranma sakın.

d- İhtilaflı konularda yani bir şeyin haram mı olduğu mekruh mu olduğu gibi ihtilaf bulunan konularda muhataplarına esnek davranabilirsin. Bazen onların dediğini yaparken bazen da kendi kararına bağlı kalabilirsin.

e- Mubah olan konularda ise yani haram olmayan veya farz olmayan bir şeyde ailenin büyüklerini üzmemeye önem ver.

f- Şüpheli şeylerde ise kendini korumakta haklısın.

g- Bütün bu kararları uygulamada en tatlı söz ve davranışların sahibi olarak bilinmelisin. Senin hırçın ve kaba tutumun muhataplarının dinden kopmasına neden olmamalıdır.

Allah yardımcın olsun.

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Categories:

Comments are closed