sorrowSORU: Eşim iş yerinde, 26 yaşında, açık bir bayanla çalışıyor mesai yapıyor.Sonra eve bırakmak zorunda kalıyor mesailerde. Şehir dışına iş için beraber gittiler, ben istemedigim halde,” mecburum gitmeye yoksa işten mi çıkayım” diyor. Daha sonra bayan müdür geldi, eşim ona iş gösteriyor. Eşime, “bu işyeri bize göre degi”l diyorum, “ne yapayım, haklısın” diyor, ” nerde çalışayım?” diyor.Bu arada ben çarşaflıyım, eşim sakallı, namazında. Bir de personel: 3 bayan, 1 erkek ve eşim iftar yemeğine restoranta gidebilir mi? Benim razılığım yok. Çok mutsuzum, eşime güveniyorum ama işyeri biz müslümanlara göre değil.eşimle aramızda hiçbirşey yok elhamdulillah ama bu konu yüzünden kavga ediyoruz. 12 yıllık evliyiz, 3 çoçuğumuz var. Eşime işten ayrıl diyorum “heryerde bayan var” diyor. Eşim; ahlaklı, temiz bir insan ama hasta oldum, sinirlerim bozuldu, çok dua ediyorum. Ne yapmalıyım? Çaresizim takmayayım diyorum ama…
CEVAP: Bu konuda yoğun sıkıntıların yaşandığı bir zamandayız. Maalesef, haramların dikkate alınmasında gevşeklik yaygınlaştı. Allah’a sığınırz.
Size özellikle bir uyarıda bulunmak istiyorum. Sizin için söylenmesi uygun değilse sözlerimi söylenmemiş sayın. Bu konuda hanımlar, erkeğin harama düşmesini değil de kendilerinin bir kuma ile karşılaşmasını dert ediniyorlar. Halbuki asıl sorun bir Müslüman’ın en ağır haramlardan bir harama bulaşmasıdır ki hiç bir şekilde sizin kuma görmenizle kıyas edilemez bir durumdur. Eğer siz, kuma görme endişesi ile bakıp dualar ediyorsanız isabeti az dua ediyorsunuz demektir. Halbuki, eşinizin harama düşmesinden endişelenerek dua etse idiniz Allah, onun kalbini daha çabuk yumuşatacaktı. Tabii ben, kalbinizi bilerek söylemiyorum bunları. Genelleme yaparak söylüyorum. Siz ve kalbiniz Rabbiniz ile başbaşasınız.
Eşinizin, açlık tehlikesi olmadığı halde, haram bir ortamda çalışması şüpheli bir durumu göstermektedir. İyi bir Müslüman ise, şüphelilerden kaçınarak imanını korur. Eşinizin kendisini fetva dinlemeye ikna edin, daha iyi sonuçlar alırsınız. Ama iş sizin samimi duanızdan geçiyor bilesiniz.
Allah’a sığının, başka kapınız yoktur. Olayı çocukların seviyesine de indirmemeye çalışın. Ateşe benzin dökmüş olursunuz.  

Comments are closed