moneySORU: Baştan kendimi biraz tanıtmak istiyorum. Ben Olga, ukraynalıyım, 3 senedir Türk ile evliyim ve 3 senedir Türkiye’de yaşıyorum. Elhamdüllilah 3 senedir müslümanım. Eşimle sizin sohbetlerinizi izliyoruz. Sizi oradan tanıyorum. Eşimle din konusunda çok problem yaşıyoruz. Artık dışarıdan bizi tanımayan birisinin tavsiyesine çok ihtiyacım var. Ben ve eşim aynı yaştayız, 32 yaşındayız.
Eşim çok şükür son 2 senedir İslam’a çok önem vermeye ve zaman harcamaya başladı. Ama aynı zamanda 2 sene önce krizden dolayı işi kaybettikten sonra bu güne kadar çalışmıyor. Bütün masrafları (ev kirası, bütün faturaları, mutfak masrafları , vs..) ben ödüyorum. Çok şükür ben çalışıyorum.
Eşim iş aramaktadır, hatta ara sıra onu iş görüşmesine çağırıyorlar, ama sonuç yok. Ben her zaman pozitif ve olumlu düşünecek ve ilk öncesi Allaha inanan bir insanım ama artık ben eşimin çalışabileceğine zor inanıyorum. Eşim tüm boş zamanında din kitapları okuyor, sohbetleri dinliyor, Nakşi Bendi tarikattaki kardeşleriyle buluşuyor ve böyle hayatından memnun.
Şimdi benim soracağım sorular şudur..
Eşimin 2 senedir çalışmaması bana göre normal değil. Özellikle dinimize göre hiç hoş değil. Kendisi birkaç iş teklifleri reddetti, iş yerinde namaz kılmaya izin vermedikleri için. Maalesef İstanbul’da namaza karşı olmayan çok az şirket var. Bizim durumuzda eşimin iş tekliflerinden reddedilmesi doğru mu acaba? Ben 2 senedir 5 vakit namaz kılıyorum. Hafta sonu vaktinde kazasız namaz kılıyorum, ama hafta içi maalesef öğle ve ikindi namazlarını evde kaza olarak kılıyorum. Benim çalıştığım yerde namaz kılacak yer yok maalesef, üstelik aşırı yoğunluk var, dolayısıyla öyle oluyor.
Şimdi eşim bunları öğrendikten sonra beni stres yaşatıyor. Namazlarını vaktinde kılmalısın, kazaya bırakmamalısın diye, gerekirse bu işten de ayrılırsın, başka işi (rahat namaz kılabileceğin yeri) bulursun.
Ama kendisi 2 senedir işsiz , bana nasıl şeyleri söyleyebilir. Şimdi benim ona kocam olarak maddi konusunda hiç güvenim yok. Eğer ben çalışmazsam ev kirasını ve diğer masraflarını kim ödeyecek?
Ve son sorum:
Ben baş örtülü bayan değilim.. Bu konuda da eşim bana çok problem yapıyor. Sırf bu sebepten dinimizde eşim benden ayrılabilir mi?
Yukarıdaki sorunlar için kalbimde huzur yok ve 3 sene evli olmamıza rağmen çocuğumuz yok (ben uzun zamandır anne olmaya hazır olmama rağmen eşim bu konuda çok tedbirli…)
Bir şey hatalı yazdıysam şimdiden özür dilerim, sabırsızla sizden cevap bekliyorum.
CEVAP:  Olga hanım,
Sizin aile düzeniniz ciddi temeller üzerinde durmuyor. Samimi düşünüyorsunuz ama düşünmek yetmiyor elbette. Evinizin bütün masraflarını eşinizin yani erkeğin karşılaması gerekir. Oturup kitap okuyacak yerde evini geçindirsin. Namazı bahane etmesi de yanlış. İstanbul’da namazla beraber iş bulunabilmektedir.
Sizin başınızın açık olması kötü bir kadın olduğunuzu göstermiyor. Evet, baş açıklığı hatadır. İnşaallah onu da toparlayacaksınız. Heyecanla ve aşkla yolunuza devam edin. Eşinizin ıslah olması için de dualar edin. Evinize kapanıp anne olacağınız zamanın yakın olmasını dilerim. 

 

Comments are closed