dıgıne gidelimSORU: Hocam fıkhını bir türlü kimsenin veremediği basit bir meseleyi öğrenmek istiyorum. Elimden geldiği kadar tesettür ölçülerine riayet etmeye çalışıyorum..Allah nasip edersede bir süre sonra nişanlanacağım ve nişan sırasında nişanlanacağım kişinin karşısına ölçü ve sınırları belli (elbise gibi) fakat yabancı erkeklerin görmemesi gereken bir kıyafetle çıkabilir miyim? Hocam duygusal olarak bir sürü yorum yapılıyor ben emin değilim.. Bu konunun kesin fıkıh ölçüsü nedir?
CEVAP: Nikân akdiniz kıyılmadan önce nişanlınız da yabancı bir erkek hükmündedir. Bunu tespit ettikten sonra onun da bulunduğu bir ortamda hangi elbiseyle bulunabilirsiniz? Onu zikredebiliriz:
O kıyafet üzerinizde iken sizinle on dakika bir arada bulunan bir erkek sizin bedeninize ait ayrıntıları kestirebiliyorsa o kıyafet yabancı erkeklerin yanında durabileceğiniz bir kıyafet değildir. Ölçümüz budur. Bunu size, sizin kalbinizden başka kimse kesin bir ölçüyle veremez; müftü siz olmalısınız. Allah yardımcımız olsun. 

Comments are closed