dini-icinSORU: Hocam, 12 senelik evliyim. Eşimle daha çok imanı için evlendim. Beni istediği süreçte, gerek namaza gerek oruca duyduğu sevgi onun doğru kişi olduğunu düşünmeme vesile oldu. Ben ondan razıyım, Rabbim de razı olsun. Çok çeşitli işler değiştirdi, sıkıntılı dönemleri oldu. Dualarımız geçmesi yönünde.

Bazen iş yoğunluğu bazen yorgunlukla namazlarının aksadığını fark ediyorum. Beni tesettür konusunda uyarıp doğru olanı görmeme yardımcı olan eşim bazen hadi akşam namazlarını kılalım demesem kılmayacak, hatta çoğu zaman erkenden yattığı için yatsı namazlarını bile kılmıyor. Üzülüyorum. Bu gevşeklik huy haline gelirse ne yaparım? 10 yaşını bitirmiş oğluma nasıl örnek olur? Oğluma namazlarını kılması için yardımcı olmaya çalışıyorum; hatırlatmalar, kolaylıklar ama babasının yerini tutabilir miyim bilmiyorum. Ne yapmamı tavsiye edersiniz hocam?
CEVAP: Selamünaleyküm. Sağlığımızın iniş çıkışları olduğu gibi ibadet hayatımızın da iniş çıkışları olabilir. Allah Teâlâ hepimizi iman ve ibadet ehli olarak bu hayatı bitirebilenlerdin kılsın. Eşinizi geçici bir sorun yaşıyor olarak kabul edin, daha rahat çözersiniz sorunu. Bıktıracak tarzı da seçmeyin. Her gün aynı tepkilerle karşısına çıkmayın. Ara ara ve farklı diller kullanın. Onun durumun çocuğunuza yansıtmayın. Adı kirlenmesin.

İç sesler genellikle boş vakitten ve gereksiz işlerle meşguliyetten kaynaklanır. Dolu dolu bir hayat yaşayın. Daha kaliteli işler üretin. Kur’an okumayı ve zikir yapmayı ihmal etmeyin. 

Comments are closed