takva-es-adayiSORU: Hocam, selamünaleyküm. İzdivaç ile alakalı olarak takva bir kişi ile tanıştırıldım. Dini, mantık ve ruh olarak uyuşuyoruz, fakat fiziki güzellik olarak ısınamadım, hoşlanmadım. Vardır bir hayır deyip ikinci görüşme yaptık, yine gözümü tatmin edemedim.

Önemli olan anlaşabilmek, güzellik geçicidir deyip, ileride ısınırım diye düşündüm. Kendi kendime “hep takva ve ruh hali olarak böyle biri çıksın diye dua ediyordun, Allah karşına çıkardı. Hadi göster samimiyetini, imtihanı kazan” dedim. Fark ettim ki kendime azap ediyorum, görüşmeyi sonlandırdık. Bu duruma imtihan olarak mı bakmak gerekiyor mu? Sırf dini yönden tamam deyip fiziki olarak beğenmesek de evlenmek gerekir mi? Ben şu an “acaba imtihanı kaybettim mi?” diyerek vicdan azabı çekiyorum. Doğru mu yaptım yoksa yanlış mı hocam?
CEVAP: Aleykümselam. Evlilikler, fizikî beğeniyi de dikkate alarak oluşturulmalıdır. Evet, takva önceliklidir ama diğerini yok saymamız yanlış olur. Hatalı bir iş yapmadınız, bilakis iyisini yaptınız.  

Comments are closed