SORU: 16 yaşında, biri tarafından zorla kullanıldım. Daha sonra bir erkek arkadaşım oldu. Beni kabul etti, sözlendik ve beraber olduk. Ama mezheplerimiz ve kültürlerimiz farklı olduğu için anlaşamadık. Ben başımı kapatmak istedim, izin vermedi. Daha sonra beni, içki içmeye zorladı. ‘Hayır’ dediğimde, ‘ben seni her halinle kabul ettim, mecbursun bana!’ dedi. Bu lafın üzerine kendisinden ayrıldım.

 

Zina ettiğime ve diğer her şeye çok pişmanım ama ondan başka erkek arkadaşım olmadı. Bütün iğrençlikler 16 yaşında kullanılmamla başladı. Sonrasında da kimse olmadı hayatımda.

 

Kendimi aileme adadım, üniversitemi bitirdim, üst mevkilerde bir meslek sahibi oldum. Namazımı, orucumu, velhasıl üzerimdeki tüm vazifeleri yaptım, yapmaya da devam ediyorum. Hep Allah’ımdan af diledim ama o kadar yıl geçmesine rağmen hala pişmanım. Hâlâ her gün ilk günkü gibi acı çekiyorum.

 

Üstüne bir de yaşım yaklaştı diye ailemin evlendirme çabaları eklendi. Aileme anlatsam beni reddederler. Biriyle evlenmeye kalksam hep bir önyargıyla bakacaklar. Kimse sevip sahiplenmeyecek beni. Hele bir de evlenemeden ölürsem bütün hatalarım öğrenilecek, ailemin başını önüne eğdireceğim.

 

Başkasına başımdan geçenleri anlatıp tekrar tekrar acı çekmek istemiyorum. Bir kişiye anlattım, beni sahiplendi kullandı daha sonra başıma kaktı. Bundan sonra da herkes aynı şeyi yapacak bence. Anlatmasam evleneceğim adamdan gizli saklım olursa evliliğin ne anlamı kalacak.

 

Kur’anımı okuyorum her şeyi az çok biliyorum ama ben hala acı çekiyorum. Hayatımın bundan sonrasında ne yapmam lazım bilmiyorum. Kimseye anlatamıyorum yaşadıklarımı, lütfen bana yardım edin.
CEVAP:  Selamünaleyküm. Geçmiş olsun, Allah sabrınızı artırsın.

 

1- Bu düşüncenizde yanlışlar var. Geçmişinizden tevbe ettiğinize göre siz kendinizi berrak bir insan olarak görebilirsiniz. Bundan sonranız için iyi olun yeter. Geçmişi, kendiniz açısından irdelemeyin. Allah, kapısına geleni kovmamıştır şu ana kadar. Siz de o kapıya gittiniz. Umut var olunuz. Ayakta durun, yıkılmayın sakın!

 

2- Başınızdan geçenleri asla kimseye, bilhassa ailenize anlatmayın. Anlatmanıza gerek yoktur. Evlenme teklifleri geldiğinde, anlatılması uygun olabilir zannettiğinize açarsınız. Asla dert etmeyin. Hemen evlenmeniz şart değil, kendinizi naza alıyor gibi yapabilirsiniz. Yalan söylemeniz de gerekmez, kendinizi deşifre etmeniz de. Biraz sabırlı olun, siz tövbenizde ve bundan sonraki hayatınızda samimi olursanız Allah size ummadığınız kapılar açacaktır. Göreceksiniz, Allah kapısındakileri mahcup etmeyecektir. İçiniz daralırsa bize tekrar yazabilirsiniz. Size dualar ederiz.

Comments are closed