SORU: Değerli hocam, ben dindar olmayan ve hatta dindarlığı bağnazlık olarak gören bir aileden geliyorum. Uzun yıllardır Amerika’da yalnız yaşadım ve o insanların çoğuna göre son derece “özgür” bir yaşam tarzım varken ben aslında birçok şeyin esiri olduğumu görme şansına sahip oldum ve elhamdülillah yaşam tarzımı yaklaşık 3 yıl önce tamamen değiştirdim. Doğal olarak da tesettüre girdim. Ailemde tesettürlü hiç kimse yok; hatta dini hiç anlamadan ‘bağnazlık’ diye niteleyen bir kör ve sağırlar ordusu diyebilirim.

 

Hocam 2 yıl önce, sizinle de buradan istişare yaparak Mısırlı bir beyle evlendim ve elhamdülillah bir oğlumuz oldu. Çok şükür evimizde bir İslam devleti kurma şuuru ve isteği içinde eşimle birlikte çalışıyoruz. Ancak, ailem başörtüme karşı. Onları görmek için Türkiye’ye gidemiyorum. Düğünüm Amerika’da oldu. Babam -güya- işlerinin yoğunluğundan dolayı gelemedi, annem ise
beni burada tesettürümle ağlaya sızlaya da olsa gördü. Doğumumda annem ve babam ikisi de geldiler ama ben lohusalığı bahane edip hiç dışarı çıkmadım ki örtüm bir sorun olmasın.

 

Şimdi oğlum büyüyor. Anne ve babam onu görmek, sevmek istiyorlar. Ben de Türkiye’yi ve ailemi özlüyorum. Ancak, ‘o başındaki örtü ile asla seni kabul etmem’ diyor babam. Annem, ‘seni insan içine çıkaramam’ diyor. Konuyla ilgili yazdığınız tüm fetvaları okudum ve belki daha modern görünümlü bir örtünme şekliyle belki onları da kırmadan ailemle görüşebilirim diye düşündüm ama ne yapabileceğimi de bilmiyorum.

 

Ben burada renginden şekline kadar içime sinen ve İslam’a uygun kıyafetler giyiyorum ve annem bunun için ‘koca karı kıyafeti’ diyor. Almadığım için kaşlarımla, çok çocuk istediğim için alacağım kilolarımla dalga geçiyor. Onlara öğretmek için çok çabalıyorum; annem geçen yıl bizim evimizde Fatiha’yı ezberledi elhamdülillah.

 

‘Sen yine ibadet et ama kapanma’ diyorlar. Tabi ki böyle bir şey söz konusu olamaz. Hocam, biz inşallah Mısır’a eşimin ailesini ziyarete gideceğiz ve Türkiye’ye de gitmek istiyoruz ama ailem böyle söylerken ve eşim ilk kez evimize girecekken sorun çıkmasından korkuyorum. Annem birçok kere oğlumu özlediğini ama benim oraya gidemeyeceğimi bildiğini söylüyor. Ben de her normal insan gibi ailemi ziyaret etmek istiyorum ama doğrusu sadece annem babam değil, diğer herkese de açıklama yapmak zorunda olacağımı ve benimle küçümseyen bir dille konuşacaklarını biliyorum.

 

Ben 4 dil konuşan, dünyayı gezmiş doktoralı bir insanım ve tüm bu kararlarımı elhamdülillah düşünerek, öğrenerek ve hissederek aldım. Annemi babamı görmek, onlara sarılmak ve torunlarını göstermek istiyorum ama maalesef çok kısıtlı düşünüyorlar. Ne tavsiye edersiniz bana?
CEVAP:  Endişe etmeyin, sizin durumunuzda oldukça çok sayıda insan bulunuyor. Bir kereliğine bir sıkıntı olur en fazla; sizin yılmayacağınızı anladıklarında tepkileri de azalır. Hatta onlar bile sizin yaptığınızı yapmaya başlarlar, hiç merak etmeyin. Sizin durumunuzda kaç kişi gördüğümü bilemiyorum bile. Sabırlı olun. Bu sizin için bir imtihandır. Bu vesile ile sevap kazanacaksınız. Eşinizle önceden bu durumu konuşun, o da bir şok geçirmesin. Besmele çekin ve yola çıkın. Allah yardımcınız olsun, gönlünüzü sabit kılsın.

Categories:

Comments are closed