dengeSORU: Selamünaleyküm. Eşimin sosyalliği ve ailesi dışındaki insanlara fazla özverili davranıp ailesi için kılını kıpırdatmamasından muzdaribim. Eşim farklı sivil toplum kuruluşlarında eğitim ve insan hakları aktivisti olarak görev alıyor, kendisi öğretmen. İşinden arta kalan zamanda sürekli derneklere ve öğrencilerine vakit ayırıyor. Ben de çalışan bir bayanım ve iki çocuğumuz var. Bütün yükü benim omuzlarıma yıkmış durumda. Bu sıkıntıları dile getirdiğimde Allah rızası için çalıştığını ve benim şikayetlerimin onun işinde rıza bırakmadığını söyleyerek kendini haklı çıkarmaya çalışıyor. Yanlış biliyorsam düzeltiniz, önceliğin her zaman ailemizde olması gerekmez mi?
Diğer problemimiz eşimin televizyon telefon ve internet bağımlılığı. Pazar günlerini ailesine ayırdığını her mekan ve platformda dile getirir, fakat evde kaldığı günleri bu üçünün başında geçirir. 6 yıllık evliyim bir gün muhabbetli bir konuşmamızı hatırlayamıyorum. Çok geç saatlere kadar televizyon izleyip çoğunlukla başında uyuya kalıyor ve sabah namazlarına kaldırmakta çok sıkıntı çekiyorum. Bu konuda çok hassasım ve Rabbim beni en çok bu konuda imtihan ediyor.Elimden geldiğince ev işleri temizlik ve evlatlarımın ahlakı konusunda taviz vermeden çalışıyorum, eşimin de isteklerini yerine getirmeme rağmen takdir görmüyorum ve kullanıldığımı hissediyorum.Eşim bulunduğu ortamlar gereği bayanlarla fazlaca muhatap oluyor. Bu konu ile ilgili birkaç kez kötü tecrübeler yaşadık fakat eşim uyarılarımı ve ikazlarımı kulak ardı ediyor. Böyle devam ederse bu evliliğin geleceğini pek parlak görmüyorum, tavsiyelerinizi rica ediyorum.

 CEVAP: Aleykümselam. Sizin anlattığınıza göre eşinizin tutumu elbette hatalıdır. Bu durumda eşinizin etkileneceği bir ismi devreye sokmanız gerekecek. Aksi takdirde eşiniz, size karşı daha da inatlaşabilir. Bir de sizin, kendinizi muhasebe edip ne kadar itici olmadığınızı test etmenizde yarar olur. Bu nedenle muhakkak bir üçüncü kişiyi devreye sokun. 

Comments are closed