376686_270576959717742_2093495970_nSORU:Kısa bir zaman önce hayatımı değiştirdim; namaza başladım, kapandım; çarşaf giyiyorum, elhamdülillah. Bunu yaptığımda etrafımdan çok tepki aldım ve bunlar iyi tepkiler değildi. Yaşadığım şehirde pek az Müslüman var ve bu insanlar bu şehirde çarşaflı görmeye alışkın değiller. Hocam buradaki Müslümanlar, annem ve babam da dâhil, bana sürekli böyle giyinmememi, normal bir şekilde giyinmemi söylüyorlar. Sebebini sorduğumda ise şu cevabı alıyorum: ‘Negatif bakışlar çekiyorsun, okulda, stajda zorluk çekersin. İş bulamazsın. İnsanlar sana kötü bakar.’

Hocam, benim en çok ağrıma giden şey annem ve babamın da böyle düşünmesi. Annem ve babamla aramızda çok fazla gerginlik oluyor bu konuda. Bana deli gözüyle bakıyorlar. Bir konu hakkında konuştuğumuz zaman delil ile geliyorum ve Buhari ve Müslim’in hadislerini gösterdiğimde babam bu delilleri kabullenmiyor, sürekli Diyanet’i dinlemem gerektiğini söylüyorlar. Hocam böyle insanlara nasıl davranmalıyım? Artık anne babamla tartışmaya girdiğimde ağlamaktan düzgün cevap bile veremiyorum.
CEVAP:Çarşaflı olmanız şart değildir. Ona yakın bir kıyafet giyinin, onlar da rahat etsinler. En yakınınızdakilerle sürtüşerek bir yere varamazsınız. Zamana yayarak iş yapmayı becermelisiniz. Bir yılda gelinecek noktaya bir haftada gelirseniz dikkat çekersiniz, kendiniz de bıkarsınız zaman içinde. Allah yardımcınız olsun.

Categories:

Comments are closed