thinking manSORU: Selamünaleyküm. Muhterem hocam, vaktinizin ne kadar kıymetli olduğunun farkındayım ama ümmetin gençlerinin kuracağı ailelere verdiğiniz önemi de biliyorum ve bundan cesaret alarak size yazıyorum. Aile büyüklerimin tamamı kulaktan duyma şeylerle dini yaşıyorlar, bu konularda da çoğunun zaten ağzı yanmış durumda. Yani istişare edebileceğim kimseler değiller. Cevabınız ve düşünceleriniz benim için çok değerli.

22 yaşında, üniversite son sınıf öğrencisiyim. Kıblegâh ev kurabilmek ve saliha bir eş sahibi olabilmek için dua ediyorum hep. 3 gün önce, bir hanımefendi beni sevdiğini söyledi. Sadece sima olarak tanıyordum sınıftan. Mesture bir hanımefendi. Bazı şeyleri baştan konuşmak istediğimden; dinimi tavizsiz bir şekilde yaşamaya çalıştığımı belirttim. Dolayısıyla da, tesettürünün belli bir seviyede olduğunu ama rengini ve tipini tasvip etmediğimi, düzeltmesi gerektiğini söyledim. Zaten vicdan azabı çektiğini söyleyerek, kabul etti. Ehl-i sünnet gruplardan istifade etmeye çalıştığımı ama sürekli devam ettiğim bir cemaatin olduğunu söyledim. O da bu konularda çok bilgi sahibi değil, iki yıl hoca efendinin evlerinde kalmış. Çalışma konusunda ısrarlı olmadığını söyledi.

Problem yok gibi. “Olumsuz bir cevap vermiyorum, biraz zaman lazım” dedim. Zaman da dar, 4 hafta sonra okul bitiyor. Bir konuşmanızda, “evvela fiziklerin beğenilmesi lazım” diyorsunuz. “Hah, aradığım kız işte buydu” diyebileceğim biri değil. Beğendiklerimle de gidip ben konuşamıyorum zaten. Ama hocam daha önce de bir kızı böyle reddetmiştim. “Acaba bunu da reddedersem, ben Allah’ın bana açtığı yolları kapatıyor, gönderdiği saliha kadınları red mi ediyorum?” diye düşünüyorum.Ayrıca bu sene mezun olacağım için bundan sonra birini bulmam daha zor olur, bu hanımefendiyi kabul mü etmeliyim? Bir de -belki abes bir soru olacak bilmiyorum- ön dişlerinde biraz çapraşıklık var, benim için önemli, tedavi olup düzelttirmesi caiz midir? Caiz ise bunu ona nasıl söylemeliyim? Değilse de, bu sebepten olumsuz cevap vermeli miyim? Bir de şunu düşündüm; güzellik dediğimiz şey gelip geçici, bir anda da kaybedilebilecek bir şey Allah muhafaza. Çok önem vermemek mi lazım?

Çok uzun yazdım affınıza sığınıyorum. Muhterem hocam, Rabbim çalışmalarınıza ve vaktinize bereket ihsan etsin. Dualarınıza muhtacız. Allah’a emanet olunuz.

CEVAP: Selamünaleyküm. Hayır, fiziksel görüntüyü önemseyeceğiz. Şeytanın gıdıklayabileceği esnek alan bırakmamaya çalışacağız. İyice sıkışmış olmak başka bir şeydir elbette. Normal şartlarda kuralı böyle işletin. 

Comments are closed