handsSORU: Selamünaleyküm. Hocam yaklaşık 14 ay önce sohbetlerinizi dinlemeye başladım ve çok istifade ettik kardeşlerle. Arkadaşlar arasında da sohbet ederken şu kanı oluştu hepimizde; Nureddin YILDIZ hocamız sayesinde İslam dinine yeni girmiş ve o heyecanla yaşayan kişiler gibi olduk. Rabbim ilminizi arttırsın, Rabbim cennetine koysun sizi hocam sevdikleriniz ile inşaallah. Hocam benim size soracağım konu şu şekilde; 6 sene önce, benim gibi imam hatip lisesi mezunu, kendi memleketimizden olan ve orada yetişmiş olan eşim ile 2006 yılında evlendim. Biri 5, diğeri 2 yaşında erkek ve kız çocuklarım var Rabbime şükürler olsun. Hocam, ev işi bitmeyen, kocasına eş olarak görevlerini yapmayı ve kendisine bakmayı ihmal eden, çocuklarına ve bana, en ufak bir çıkışımızda, çok şiddetli bir şekilde cevap veren bir eşim var. 2013’ün ocak ayında, ailece Umre için kutsal topraklara gittik, Elhamdülillah. Saliha kadın sohbetinizi anneme, kız kardeşime ve eşime de dinlettim. Bununla birlikte Umreyede gidip geldikten sonra, büyük bir beklenti içine girmedim, yanlış anlaşılmasın sadece görevlerinin farkında olmasını istedim. 6 senelik evliliğimiz de hep tartışmalarla geçti. Çok az denecek kadar bir birliktelik yaşıyoruz. Bu durumları 3 ay önce babasına da ilettim, haklılığımı o da biliyor ve kızına uyarılarda bulundu. Neler yapmalıyım hocam? Bu ümmete, Allah’ın izni ile, dinine hizmet eden nesiller yetiştirmek istiyoruz veya mücadelemizin bu şekilde olmasını istiyoruz. İki çocuğum var ve birkaç tane daha olmasını istiyorum. Eşimin bu hali beni düşündürüyor. Şeytanın oyunu mudur, nefsimin vesvesesi mi? Neslimin ve Müslüman olan ailemin genişlemesini istiyorum. Bir de hocam, Allah’ın razı olacağı evlerde bir yumuşaklık olur diye bir sohbetinizde bir hadis-i şerif söylemiştiniz. Çok üzülüyorum… Rabbimin bizden razı olacağı bir aile ortamımın olmasını istiyorum. Tamam, benim eğer varsa bir çabam, boşa olmadığını biliyorum. Kızım geçen gün örnek bir aile olmadığımızı söyledi, çok üzüldüm. Eşim de mutlu olmadığımızdan dolayı üzülüyor fakat Umrede iken ve geldikten sonra 1 ay kadar daha namazına devam etti, şimdi ise yine terketti. Namaz dinimizin direği ise, direksiz olan eşimin ayakta durması nasıl olacak? Çok uzattım ama sıkıntılı süreçler hocam. Aklıma “beni daha çok tatmin edecek ve bana daha iyi bir eş olacak birini mi bulsam” diye gelmiyor değil. Allah için sizi çok seviyorum ve her hafta sonunu iple çekiyoruz.
CEVAP: Selamünaleyküm. Kardeşim, dağ gibi bir hakikati aklına koy ve hiç unutma: Evlilik budur, böyle olmayan evlilik neredeyse yok gibidir. Dertlerin sadece türü değişiktir ama evlilik böyledir. Gerçekçi ol ve dertlere takılıp kalma.
Şu kısa uyarılara dikkat edersen inşaallah kalbin huzur bulur.
1- Eşinin ibadetlerine yani ibadet dünyasına sadece öğüt verici olarak karış. Kılmadığı namazını Allah’a havale et. Namaz kılmaması ile kadınlığı arasında bir bağlantı kurma. Senin yeteri kadar derdin var, ikincisini isteme.
2- Anlaşılan eşin yirmi beş yaşlarında bir hanım; o yaşlar kadınlar için olgunlaşmanın yeni başlayacağı yaşlardır. Kesinlikle sabredeceksin. Çok sabredeceksin. Evet, çocuk sayısı açısından güven vermeyen bir ortamdasın ama zaman bitmiş değildir.
3- Eşinden öncelikle seni şehvet açısından tatmin etmesini bekle, çocuklarla da ilgilenirse bunu nimet bil. Bu iki şeyi yapıyorsa ‘iyi eşim var’ demelisin.
4- Eşi ile tartışarak, onu babasına şikâyet ederek aile derdini bitiren olmamıştır bu âlemde, desem yalan olmaz. Yine merhametliler kazanmıştır sonunda. Eşini, sabrın ve merhametinle çıldırtmaya bak. Kelimeyi bilerek kullandım: ‘Onu çıldırt merhametinle ve esnekliğinle, çıldırt!’ Kazanan sen olacaksın. Bir de dua etmeyi ihmal etmezsen işte kazanç budur.
5- Sakın, aranızdaki bu sürtüşmeyi çocuklara yansıtmayın. Bir deyim var ya: Ağzından kan akmış da, ‘kızılcık şerbeti içmiştim demiş’ öyle olsun. Çocuklar hiçbir şey bilmesin. Onlara yayılmış sorun düzelmez bir daha.
Bana iki ay sonra, bu programının sonuçlarını tekrar yazabilirsin. Eşinde olumlu hiçbir gelişme olmazsa, sizi beraber çağırabilirim. Size dualar ediyorum. 

Comments are closed