muslim-mother-daughterSORU: Selamunaleyküm hocam. Rabbime sonsuz şükürler ediyorum ki hanemiz sizinle huzur buluyor. Muhterem hocam, bir hanım eşine karşı her zaman her şeyi alttan almak zorunda mı? Eşimle fikirlerimiz çok farklı, bir konu konuşurken bir anda tartışmaya başlıyoruz, sinirlenince bana olmaz hakaretler ediyor, sonra çok pişman olduğunu söyleyip özür diliyor. Artık çok sıradan ve yapmacık gelen özürleri beni tatmin etmiyor.Benden on altı yaş büyük olmasına rağmen, hala bazen çok çocuksu davranıyor ve benden de aşırı saygı bekliyor. Hocam, ben elimden geleni yaptığıma inanıyorum, Rabbim biliyor.

Bizim üç küçük yavrumuz var ve kesinlikle, ben söyleyene kadar çocukların eğitimiyle alakalı hiçbir şeye karışmaz, “neden böyle yapıyorsun?” dediğimde, ‘arkam kuvvetli, sen varken bana gerek kalmıyor’ gibi şeyler söylüyor. Bulunduğum şu ortam ve yer zaten beni o kadar boğuyor ki… Rabbim bana üç tane cennet değerinde emanet verdi, demek ki Rabbim beni cennetinde görmek istiyor diye kendimi teselli ediyorum.

Tek bir derdim var hocam; Rabbimin rızasını kazanacak ameller yapmak ve onun rızasına uygun salih/saliha evlatlar yetiştirmek. Ama bunu tek başıma nereye kadar taşıyabilirim? Çok rahat bir insanla evliyim hocam; İslam’ı sadece beş vakit namazdan ve bir aylık oruçtan ibaret görüyor, yaşadığı ortam zaten içler acısı, burada herkes para kazanmak için yaşıyor, yaşamak için değil. Evet, çok dua ediyorum hocam, zaten o dualar sayesinde rahatlayabiliyorum.

CEVAP:  Aleykümselam. Allah Teâlâ’dan size sabırlar dilerim.
Eşinizle ilişkilerinizde sıkıntınız varsa bu sizin, hem eşinizle ilişkinizden ötürü hem de çektiğiniz sıkıntıdan ötürü iki sevap kaynağına sahip olduğunuzu gösterir. Yavrularınıza sarılın ve onlarla teselli bulun. Eşinizi de zaman içinde eritmeye hazır olun. Bir zaman sonra sizin beklediğinizden daha iyi olabileceğini asla unutmayın. Duanın gücünü bilin, duayı hiç eksik etmeyin. Yavrularınızın etkilenmemesine dikkat edin. Bir de şunu size tavsiye etmeliyim: Madem ki, eşinizin tavırlarını anladınız, onunla hiç tartışmayın. Tartışma başlayacağı zaman susun. Tepki vermeyin. Kısa bir zaman sonra sizi bu sessizliğinizin tartışmanızdan kat kat daha tesirli olduğunu göreceksiniz. Allah yardımcınız olsun, size sabırlar ihsan etsin. 

Comments are closed