ev siyasetiSORU: Selamünaleyküm. Ben yaklaşık 8-9 senedir İslamî yaşantımı düzeltmek adına kitaplar okumaya, sohbetlere katılmaya ve radyo, TV, PC gibi şeylerden sohbetler dinlemeye çalışıyorum. Öğrendikçe de bu mükemmel bilgileri paylaşma ihtiyacı duyuyorum. Çünkü onların da ahiretlerinin kurtulması adına çaba göstermelerini istiyorum.

Komşularım anlattıklarımı can kulağıyla dinleyip uygulamaya çalışırken maalesef eşim, çocuklarım, babalarımız ve kardeşlerimiz, benim anlattıklarımla dalga geçiyorlar. Beni aşağılayıp “Sen de bizim gibiydin, hala daha hataların oluyor. Sen kimsin ki senden ders alalım!” der gibi tavır takınıyorlar. Bahsettiğim ayet ve hadis bile olsa alay konusu ediyorlar. Daha ilk cümlemde susturup, “çok üstümüze gelme, bıktırıyorsun” diyorlar. Onlara anlatmayayım diyorum, bu sefer de umursamazca günahlar işleyip, ibadetlerden kaçmaları beni çok üzüyor.

Onlara hiç bir şey anlatmayayım veya benden değil başkalarından duysunlar diye arkadaş ortamı ayarlamaya çalışıyorum onlara da aynı tepkiyi verip dalga geçiyor veya bir bahaneyle onlarla da arayı açıyorlar. Televizyon ve bilgisayardan gelen şeytani telkinleri hemen kabul edip dini konulara karşı böyle davranmaları bana Ebu Cehil’i hatırlatıyor, çok üzülüyor, çok dua ediyorum. Ayrıca inatlaşmalarına benim sebep olduğum hissiyle günaha girdiğimi düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz?
CEVAP: Selamünaleyküm. Eğer bu işleri Allah için yapıyorsan şunu çok iyi bileceksin: Başta Peygamberler olmak üzere Allah dostları hep böyle yaşamışlardır bu süreci. Sen de o kervana katılacaksan buna katlanacaksın. Yılmadan, yorulmadan, usanmadan yol alacaksın. Yılmadan, yorulmadan ve usanmadan! Bir sene ile bin sene arasında yılmadan, yorulmadan ve usanmadan. 

Comments are closed