sadness_1920x1200SORU: Selamünaleyküm. Hocam, ben sizin takipçinizim daha önce de sorularım olmuştu. Bu seferkisi evliliğim hakkında; Ben 29 yaşında, biri 8 yaşında kız, biri 6 yaşında erkek çocuğu olan biriyim. 10 sene evvel teyzemin oğluyla ani bir kararla sözlendim. Ablamla annemin iknası falan, sonra sözlüyken eşimi istemedim ama annem sözü atmama engel oldu. Beni başlarından atar gibi 18 yaşında evlendirdiler. Hâlâ içimde yaşayamadığım bekârlığım ve nasıl olduğunu anlayamadığım bir evliliğin pişmanlığı var. Keşke direnseydim, olmasaydı. Hocam, bazen bu evlilik çok ağır geliyor. Kendim isteseydim bir derece katlanırdım.

Eşim tipik Anadolu erkeği, konfeksiyonda çalışıyor. Allah korkusu var ama hiç namaz kıldığını görmedim. Hiç Kur’an’ı eline aldığını da görmedim. Ben ise tam tersi takvaya gönül vermiş biriyim. Ama bazen tıkanıyorum, yalnız benim çabamla olmuyor. Faizin haram olduğunu söylüyorum, hiç önemsemiyor herkes yiyor, diyor. Gerçi o da maaşı yetmediği için faturaları kartla yatırıyor, ödeyemiyor. Sonra faizli ödüyor, hep bu şekilde hayatımız. Ben faiz yemek istemiyorum çocuklarımı da hep helal şekilde yedirmek giydirmek istiyorum.

Çalışmayı düşündüm, muhasebeciyim ama dinen uygun bir iş bulamadım. Bir ara çalışmıştım; çalışınca maddi açıdan rahatlıyoruz ama kafam dağılıyor, öbür türlü kafa olarak uyuşmadığım eşime katlanamıyorum, ailesine de. Ailesine karşı hiçbir saygısızlığım olmadı, olmaz da ama sevmiyorum. Hocam, hayatımı kısaca açıklamaya çalıştım. Allah rızası için bana doğru yolu gösterin, ne yapacağımı bilmiyorum içime atınca depresyona gireceğim diye korkuyorum. Allah razı olsun. Rabbim size uzun ömür versin inşallah.
CEVAP: Selamünaleyküm. Bu düşünceler, bile bile kendinizi karanlık bir tünele sokmanız gibi oluyor. Kimse tam aradığı gibi biri ile evlenmiş değildir. İnsanız kusurluyuz, kusurlularla evleniyoruz. Böyle geldi, böyle gidecek. Evlendiğinize razı olmanız, huzurunuz için gereklidir. Razı olun, güzel davranışlarınızla etki edin eşinize, o da iyi işler yapar olsun. Eve getirdiği rızkı o düşünsün öncelikle. Siz, açıkça haram olduğunu bildiğiniz şeyi yemeyin.

Eşinizi sevmemenizle, onun hataları arasında da bağlantı kurmayın. Samimiyetinize leke gelmesin. Şeytana ipucu vermeyin ki o da sizi dağıtmasın. Sabırlı olun, anne babanızı destek olarak yanınızda tutun, onlardan habersiz karar vermeyin. Çocuklarınızı düşünün, onların bu sevmeyişinizden etkilenmesine neden olmayın. Böylece aradaki nefreti gelecek nesillere taşımayın. Çok dua edin, özleminizin bir bölümünü cennete taşıyın; sonsuz hasretleri giderme yeri burası değil, cennettir. Bunu unutmayın. Allah’a emanet olun.  

Tags:

Comments are closed