prflSORU: Selamünaleyküm değerli hocam. Bu siteyi, yakın bir zamanda Allah’ın izniyle keşfettim. Sizi daha önceden sohbetlerinizden tanıyordum fakat böyle bir siteniz olduğundan haberim yoktu. Öncelikle, daha önce sorduğum sorulara bekletmeden yanıt gönderdiğiniz için Allah razı olsun. Size birkaç sorum daha olacak izninizle;

1- Namaz kılan fakat sigara içen biriyle evlenmek caiz mi? Sigara içen biri fasık mıdır?

2- “Evlenecek erkek nasıl olmalıdır” adlı videonuzu izledim. Katılmamak mümkün değil fakat bildiğiniz gibi, böyle insanların sayısı fazla değil. Dinini yaşamaya çalışan bir kadına, böyle talip çıkmazsa evlenmemesi mi gerekir?

3-Hiç giyilmemiş bir elbisenin boyunu kestirmek için erkek terziye vermek caiz mi? Ölçüsünü kendimiz almak şartıyla. Allah razı olsun.

CEVAP: Selamünaleyküm.

1- Namaz, Allah’ın emirlerinden biridir. Onu yapan imanının gereğini yapmış olur. Sigara ise menhiyattandır. Bütün insanlığın zararında ittifak ettiği bir afettir. Onu tüketen birinin namaz kılmasında bir engel yoktur. Keşke secde edenler onu imha etmeyi kökten becerebilseler! Ne yazık ki, namaz ve sigarayı bir arada tutmaya karşı elimiz kolumuz bağlıdır. Sigara içen biri ile alakalı hüküm ne olursa olsun, imandan çıkaran bir netice yoktur. Böyle olunca da onunla evlenilmez asla diyemeyiz. Din olarak hüküm budur ama aklı olan biri sigara içenle evlenmez. Eşini hastanelerde taşımak için evlenen biri durumuna düşme riskini unutmamalıdır eş adayı.

2- İyiyi aramak zorundayız. Sabredip iyiye talip olalım. Eğer iyiyi ararken harama düşme riskimiz belirirse taviz verebiliriz. İyiden normale, normalden az zararlıya şeklinde inmemiz mümkündür. Zira haram düşmek en büyük tehlikedir. Ona düşmektense beklentimizden taviz veririz.

3- Kadın elbisesinin erkeğe götürülmesinde erkek, kadına dair ayrıntılara vakıf olmayacaksa ve kadının üzerinde bir ölçüm yapmayacaksa sakınca yoktur. 

Comments are closed