SORU: Selamünaleyküm hocam. Ben 21 yaşında bir gencim. Hiç okula gitmedim, kurslarda İslami eğitim aldım. Hafızlık yaptım. Çokta düzgün yaptığım söylenemez. Düzgün eğitim veren bir yer değildi maalesef. Ama ailem temiz niyetli olduğu için ben de sabrettim. Ama artık kurslarda kalmıyorum. Anaokulunda çocuklara eğitim verip dışarıdan okuyorum. Çok fazla uzatmayacağım inşallah.

 

Bundan 3 sene önce birisiyle konuşmaya başladım, aslında öyle bir arayışım yoktu. Şükürler olsun ki düz lise okumuş ama kendini temiz tutmuş birisi, ben de temiz olursam temiz insanla karşılaşırım niyetiyle kendimi muhafaza etmeye çalışırdım, hep dua ederdim. Rabbimin duama karşılığı olarak düşünüyorum ama zamanımızdaki gibi bir ilişki olarak düşünmeyin. Elimizden geldiğince kendimizi sakındık görüşmedik, konuşmadık.

 

O, üniversite okuyor ama ailesinin yanına bile ayda bir ancak gidiyor. Aynı şehirde olmasına rağmen İslami bir cemaatte çok yoğun olarak çalışıyor. ‘Ne kadar para verseler bu işi bırakmam! Sen de benden bunu beklemediğin için varsın.’ diyor. ‘Benim için öncelik her zaman Allah yolunda olmak, sen sonra gelirsin’ diyor. Benim hakkıma gireceğini düşünmüyorum. Çünkü ailesinin de aile bağları çok kuvvetli ve beraber bir şeyler paylaşan, haklarına riayet eden insanlar. Benim ailem gibi değiller. Üniversite ikinci sınıfta evlilik niyetini ailesi aileme açtı ama babam, ‘askerlik yapmayana kız vermem!’ deyip kestirip attı.

 

Şu an son senesi ve tekrar konuşmayı düşünüyorlar. Benim korkum ve sorum şu; ben evlilikten çok şey bekliyorum; sizin anlattığınız türden bir evlilik hayal ediyorum. Onun babası çok güveniyor bize. Yüz yüze konuşulmasa da evde konuşulanlar böyle. Ama ben korkmuyorum. Karşılıklı sorunlar olmasından, etrafımdaki insanlara uyup dünya hevesine kapılmaktan, evimde TV istemememiz bile aşırı geliyor karşılıklı olan sevgiyi yıpratmaktan çünkü yüz yüze görüşemediğimiz için birbirimizi tam tanıyamamış olmaktan korkuyorum.

 

Kafam çok karıştı, ben sizden bir yol göstermenizi yaptığımız hatada olsa bundan sonra evlilik hayatımızda neler yapmamız nasıl adım atarak başlamamız gerektiği hakkında öğüt verirseniz çok mutlu olurum inşallah. Bir de onun yaptığı görev yüzünden veya ailemin askerlik şartı yüzünden evliliğimiz bir sene daha ertelenebilir ama ben bunu istemiyorum.

 

Bu konuda ne yapmamız gerekir hocam? Sizin söylemenize göre dinlemiş olsalar bizi, bu kadar yorup bu kadar bekletip günaha girmemize engel olmaları gerekirdi. Gerçekten çok bunalıyor insan; ahiret dünyası ve bu zamanda genç olmak gerçekten çok zor. Dualarınızda biz gençleri unutmayın hocam.

CEVAP:  Selamünaleyküm. Ailenizde itimat ettiğiniz büyüklerinizden biri ile bu yola çıkın. Size yardımcı olmasını söyleyin. O kişinin istişaresi ile yol alın, rahat edersiniz. Eğer evlenmeyi kendiniz için farz düzeyinde görüyorsanız, babanızın bunu engelleme hakkı yoktur ama siz yine de alttan alın ve her iki nimeti de kaçırmayın.

Comments are closed