soru-evlilik-oncesiSORU: Selamünaleyküm hocam. Ben 25 yaşında bekâr bir erkeğim. 24 yaşında boşanmış ve 1 kız çocuğu olan bir bayan ile görüşüyorum. Bu görüşmemi aileme de ilettim. Ailemin bana olan tepkileri çok büyük oldu. İlk başta bu bayan iyi olmasaydı eşi bırakmazdı, el alemin çocuğuna babalık mı yapacaksın ya da ikinci el mi alacaksın başkasının kokladığını mı koklayacaksın ve şiddeti her sefer bir o kadar arttı ki sende hiç “Haysiyet şeref yok mu” ya kadar getirdiler. Yılmadım ve ailemi bu bayanı bir görmeleri ve tanımaları için tanıştırmak istedim. Bayanın ailesi de bunu kabul ettiler ve bu görüşmeyi gerçekleştirdik. Lakin ailem bana sormadan, benim düşüncelerimi, fikirlerimi almadan ve en önemlisi hiç araştırma yapmadan bu bayanın babasını arayarak bu iş olmayacak dedi. Bu olaydan sonra ben ciddi manada bir yıkıntı içine girdim. Lakin benim bu bayandan vazgeçmek gibi bir düşüncem olmamasına rağmen ailemin bana ve bu bayana karşı ettiği laflar o kadar ağır olmaya, ağza alınmayacak şeyler söylemeye başladı ki ailemi tanıyamaz oldum hocam. Benim size sorum;
1- Aileme bağlı kalmadan bu bayan ile evlenmeye kendim karar verebilir miyim?
2- Bu bayan ile evlenmemde herhangi bir sakınca var mıdır?
3- Bu bayanın evlenip boşanmış olması bir ayıp mıdır ve benim bekâr biri olarak evlenmeme mani midir?
4- Ailemin rıza göstermediği ve ağır hakaretler içeren kelimeler kullanmasına rağmen bu bayanla evlenmemde bir sakınca var mıdır?
5- Ailemin tanışmaya gidipte ön yargılarını kırmadan bir karar vermesi ne kadar doğru?
6- Bu bayanın ailesinin rızasını aldıktan sonra kendi ailem ile ilgili bir sorumluluğum var mı?
7- Bu bayanın ailesinin rızasını alamazsak şayet kaçarak evlenmemizin bir günahı var mıdır?
8- Bu bayan ile evlenmekle büyük bir hata mı işlemiş olurum, mutlu olamayacağım söyleniyor sürekli mutlu olma ihtimalim hiç mi yok.
Hocam sizden yardım bekliyorum. Büyük bir çıkmazın içindeyim. Şimdiden Allah razı olsun selametle.

CEVAP: Selamünaleyküm. Ailenizin refleksi uygun değildir elbette, ayıp denecek düzeydedir de. Sizin o bayanla evlenmenizin de dinen bir sakıncası yoktur. Öyle bir evlilik de akıllıca değildir. Bile bile kendini riske atmaktır. Aileniz gibi kimse size onu tavsiye etmez. Daha makul düşünün.

Categories:

Comments are closed